KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Japonka zemřela na přepracování poté, co měsíčně odpracovala až 159 hodin přesčasů

Japonsko bylo donuceno přehodnotit svou pracovní kulturu, jakmile pracovní inspekce rozhodla o tom, že příčinou smrti 31leté novinářky bylo přepracování. Miwa Sadová, která pracovala pro televizní stanici NHK na ústředí v Tokiu, zemřela poté, co za pouhý měsíc odpracovala 159 hodin přesčasů. Sadová zemřela v roce 2013 na srdeční selhání, případ byl odhalen až nyní.  

...

Neexistuje příliš důkazů o tom, že by přesčasy zvyšovaly produktivitu práce

Tokijská pracovní inspekce definitivně uvedla, že smrt novinářky nastala z důvodu přepracování. Případ byl zveřejněn až nyní, informoval o něm novinářčin bývalý zaměstnavatel. Očekává se, že smrt Sadové zvýší tlak na japonské úřady, které by měly řešit vysoký počet úmrtí připisovaných až příliš dlouhé pracovní době zdejších zaměstnanců.

Oznámení přišlo rok poté, co bylo o podobné příčině smrti rozhodnuto i v případě mladé zaměstnankyně reklamní agentury. Tyto případy tak nyní vyvolaly debatu ohledně postoje Japonska k rovnováze mezi pracovním a osobním životem, vyzývajíc k omezení přesčasů.

Matsuri Takahashiové bylo 24 let, když spáchala v dubnu roku 2015 sebevraždu. Úřady rozhodly, že byla její smrt způsobena nadměrným stresem vyvolaným dlouhou pracovní dobou. Před svou smrtí odpracovala Takahashiová více než 100 hodin přesčasů měsíčně.

Týden před tím, než se zabila, zveřejnila na sociální síti vzkaz: „Chci umřít. Jsem fyzicky i duševně zničená.“ Matsurin příběh vyvolal celonárodní debatu o japonských pracovních taktikách a přinutil předsedu vlády Šinzó Abeho, aby se zabýval pracovní kulturou, která dost často nutí zaměstnance pracovat více a déle, aby tak prokázali své odhodlání. To všechno i přesto, že existuje jen málo důkazů o tom, že by takové nasazení zvyšovalo celkovou produktivitu práce.

Jen za pouhý rok spáchalo kvůli přepracování sebevraždu až 2 000 Japonců

Vláda nyní navrhuje stanovit limit pro měsíční přesčasy na 100 hodin a zavést sankce pro ty společnosti, které by svým zaměstnancům dovolily tento limit překročit. Podle kritiků se však jedná o opatření, které bude nadále pracovníky ohrožovat.

Ve své první zprávě o smrti z přepracování vláda v loňském roce uvedla, že je riziku takovéto smrti vystaven až jeden z pěti zaměstnanců. Během jednoho roku (do března 2016) podle vlády spáchalo sebevraždu kvůli práci až 2 000 Japonců, zatímco desítky dalších obětí zemřely na infarkt, mrtvice a další podobné příhody spojené s přepracováním.

Podle zprávy až 22,7 % dotazovaných společností uvedlo, že jejich zaměstnanci opracují více než 80 hodin přesčasů měsíčně, což je úroveň, která už může představovat zdravotní riziko. Výzkum ukazuje, že japonští zaměstnanci pracují výrazně déle, než zaměstnanci v Americe, Velké Británii nebo dalších rozvinutých zemích.

Za rok 2015 si japonští zaměstnanci vybrali v průměru pouze 8,8 dne dovolené, což je méně než polovina toho, na co mají nárok. Sadová, která pracovala jako zpravodajka v oblasti politiky, se v červnu a červenci roku 2013 zabývala volbami metropolitních shromáždění v Tokiu a volbami do národních sněmů. Zemřela tři dny po volbách.

Masahiko Yamauchi z vedení zpravodajské sítě NHK uvedl, že smrt zaměstnankyně odráží „problém pro organizaci jako celek, včetně pracovního systému a způsobu, jakým byly volby pokryty.“ Yamauchi řekl, že NHK čekala čtyři roky, než zveřejnila smrt Sadové z úcty k její rodině. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek