KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Japonsko přemístilo systém protiraketové obrany do Tokia, Havaj se připravuje na jaderný útok

Poté, co Severní Korea pohrozila Spojeným státům americkým útokem na vojenskou základnu Guam, nastala v Japonsku i na Havaji panika. Tokio nechalo v centru umístit systém protiraketové obrany, místní obyvatelé urychleně nakupují protiatomové kryty. Na jaderný útok se připravují i Američané na Havaji, pouze Jižní Korea zůstává překvapivě v klidu. 

...

KLDR vyhrožuje vypálením čtyř raket typu Hwasong-12

Na záběrech z Tokia je vidět, jak byla protiraketová jednotka PAC-3 Patriot přemístěna do centra japonského hlavního města. Podle tokijských úředníků by měl být systém schopen sestřelit severokorejské rakety, pokud by na Tokiem proletěly. Spolu s tím se rapidně zvýšil i prodej protiatomových krytů, zatímco úředníci z jihokorejského Soulu slíbili, že posílí i svoji obranu.


Protiraketový systém PAC-3 Patriot byl přemístěn do centra Tokia

Ovšem jihokorejští občané, kteří jsou zvyklí na výhružnou rétoriku svého souseda, zůstávají v době krize pozoruhodně klidní. Úředníci z Havaje mezitím uvedli, že pracují na varování svých 1,4 milionu obyvatel pro případ, že by k útoku došlo.


Jihokorejští občané jsou na výhružky svého severního souseda natolik zvyklí, že zůstávají v klidu

Tato opatření přicházejí poté, co Severní Korea vydala varování ohledně vypuštění balistické střely směrem k americké vojenské základně na ostrově Guam. Plán na útok by pak měl být dokončen „do poloviny srpna.“ KLDR vyhrožuje vypálením čtyř raket Hwasong-12 nad Japonskem směrem do vod poblíž Guamu.


Americká stíhačka F-16 startuje z jihokorejské základny Osan

Tokio, které už v minulosti varovalo před tím, že sestřelí severokorejské střely, které jakkoliv ohrozí japonské území, uvedlo, že nemůže tolerovat „provokace ze strany tohoto samotářského státu.“ Japonský ministr obrany Itsunori Onodera uvedl, že se jedná o nouzovou situaci, protože je ohrožena existence Japonska jakožto národa.

Onodera řekl, že v případě útoku na USA, který by se týkal i Japonska, může země uplatňovat právo na „kolektivní sebeobranu“ a aktivovat systém protiraketové obrany Aegis typu loď-vzduch. Ministrovy poznámky tak jen podtrhují rostoucí vojenskou roli Japonska a narušují předchozí postoj, podle něhož chtělo Japonsko sestřelovat pouze střely směřující přímo do této země.

Lidé na Havaji by měli v případě útoku zhruba 15 minut na záchranu života

Zákon o obraně, který vstoupil v platnost v loňském roce, umožňuje japonské armádě bránit USA a další spojence, pokud se stanou terčem nepřátelského útoku. V Japonsku mezitím už od dubna stoupá prodej protiatomových krytů i čističů vzduchu blokujících radioaktivní záření, jelikož se v té době Severní Korea uchýlila k testování svých raket v rozporu se sankcemi ze strany USA.


Americký ostrov Guam, který se má stát cílem plánovaného útoku

Společnost, která se zabývá výrobou protijaderných přístřešků, jež se obvykle instalují pod domy, uvedla, že jen v dubnu obdržela celkem osm objednávek, přičemž jindy dostává tak šest objednávek za rok. Společnost Oribe Seiki Seisakusho se sídlem v Kobe na západě Japonska rovněž prodala 50 švýcarských čističů vzduchu, které jsou schopny zbavit vzduch radiace i jedovatých plynů.


Jižní Korea přislíbila posílení své obrany

Na případný jaderný útok se připravuje i Havaj. Poslanec Charles Anthony, který vede oddělení veřejných záležitostí na ministerstvu obrany, uvedl: „Pokud Severní Korea použije mezikontinentální balistickou raketu, od startu do dopadu (na Havaji) je to přibližně 20 minut.“ 

Vern Miyagi, správce Havajské agentury pro řešení krizových situací, dodal: „Tichomořskému velitelství by mělo trvat přibližně 5 minut, než dokáže detekovat start rakety, což znamená, že by mělo obyvatelstvo zhruba 15 minut na útěk.“ Miyagi ještě podotkl, že „to není sice moc času, ale je to dost na to, aby lidé dostali šanci přežít.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek