KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Je to moc nebezpečné“: Ve Švédsku nechce nikdo stavět policejní stanici v migrantské čtvrti

Vedení švédské metropole Stockholm muselo odložit plány na vybudování nové policejní stanice v městské čtvrti Rinkeby, která je obývaná převážně migranty. Stavební firmy se totiž obávají o bezpečnost svých zaměstnanců.

...

Firmy nechtějí riskovat bezpečnost svých zaměstnanců

Stockholmská radnice před časem rozhodla o přestavbě bývalého domu s pečovatelskou službou na novou policejní stanici. Když stavební firmy zjistily, kde se má stanice stavět, ztratily o tuto zakázku náhle zájem. Nechtějí totiž riskovat bezpečnost svých zaměstnanců na předměstí Rinkeby, které je nechvalně známé svými gangy a vysokou kriminalitou.

„Je příliš nebezpečné stavět policejní stanici v této oblasti,“ prozradilo pro švédskou veřejnoprávní televizní stanici SVT News několik policistů, kteří si však přáli zůstat v anonymitě.

„Budova by musela být nepřetržitě střežená. Nejen kvůli riziku krádeží, ale i kvůli nebezpečí a výhrůžkám zaměstnancům, kteří se budou podílet na její stavbě,“ oznámila televize SVT.

Na nové stanici by mělo působit 240 policistů a její otevření bylo v Rinkeby naplánováno na letošní léto. Místní imám Hagi Mohammed Farah vyjádřil své zklamání ze zpoždění její výstavby: „S ohledem na spravedlnost a právní stát to považuji za velmi obtížnou situaci. Policii potřebujeme, aby se zde lidé cítili bezpečně. Policejní stanice je ve společnosti považovaná za důležitý symbol, podobně jako školy nebo zdravotnická zařízení.“

Za necelé dva roky zde bylo spácháno 22 vražd

Loni v prosinci obyvatelé v Rinkeby zorganizovali dvoudenní protest proti rostoucímu násilí v této čtvrti, kde 90 procent obyvatel tvoří lidé, kteří se buď narodili v zahraničí, nebo již zde, ale cizím státním příslušníkům.

K tomuto protestu došlo poté, co na problematickém předměstí došlo během necelých dvou let ke 22 vraždám. Místní obyvatelé z této situace obvinili politiky, jejich „nečinnost“ a koloniální přístup.

Nespokojení obyvatelé shromáždili seznam svých požadavkům, ve kterých po vládě chtěli „nové pracovní příležitosti, byty a školy“ a více terénních sociálních pracovníků a psychologů. Rovněž požadovali omezení zákonů o legálním držení zbraní.

Státní televizní společnost Sweden Radio kvůli zlepšení švédské image v zahraničí nedávno odvysílala pořad v angličtině, ve kterém popřela existenci nebezpečných takzvaných no-go zón na předměstích, kam se údajně bojí vkročit i policie.


Autor: jil

Zdroj: SVT News

Foto: Fredrik Sandberg / TT

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek