KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Je to ostuda!“ Norská opozice kritizuje tajné vládní jednání o terorismu

Úzkostlivé zatajování norské vlády ohledně projednávání aktuální zprávy o terorismu je vážným narušením tradiční norské politiky otevřenosti. Oznámil to šéf opoziční Labouristické strany Jonas Gahr Støre.

...

Maskuje vláda špatné zabezpečení budov?

Šéfa opozice naštvalo jednání za zavřenými dveřmi, které proběhlo v norském parlamentu a týkalo se zprávy generálního kontrolního orgánu Riksrevisjonen za rok 2016 o tom, jak čelit terorismu. O utajení jednání rozhodla vláda premiérky Erny Soldbergové.

Zmíněná zpráva mimo jiné varuje, že norská armáda a policie nemají dostatek kapacit na zabezpečení veřejných budov. Autoři zprávy to považují za „velmi závažný problém“.

Původně měla být celá zpráva zveřejněna, ale ministerstvo obrany ji nakonec označilo za důvěrnou. Mezitím některé části zprávy unikly ven a byly zveřejněny v listu Dagens Naeringsliv.

„Domnívám se, že toto utajování je ostudou vlády,“ řekl opoziční šéf Støre pro televizní stanici NRK. „Toto zatajování působí dojmem, že se vláda pokouší maskovat své interní potíže.“

Nejutajenější jednání za posledních 25 let

Parlament podle informací televize NRK jednání svolal do zvukotěsné místnosti a všichni účastníci si museli vypnout mobilní telefony a další záznamová zařízení. Též bylo uzavřeno několik pater budovy norského parlamentu.

Utajené jednání podobného rozsahu se v prostorách budovy parlamentu se v posledních 25 letech nekonalo.

Jednání bylo svoláno, poté co vláda prostřednictvím ministryně obrany Ine Eriksen Søreideové odmítla vyhovět žádosti některých poslanců o zveřejnění důvěrných částí zmíněné zprávy týkajících se zabezpečení důležitých budov a infrastruktury.

Vláda tvrdí, že zveřejnění obsahu zprávy by mohlo ohrozit norskou vojenskou obranyschopnost. Naproti tomu opozice kritizuje, že zásadní otázky týkající se zabezpečení před terorismem by se neměly projednávat za zavřenými dveřmi.

„Je to závažné. Přináší to riziko opakování 22. července (datum teroristických útoků Anderse Breivika). Narušuje to trend otevřenosti, který jsme přijali po 22. červenci,“ řekl Støre.

Ministryně obrany Søreideová pro televizi NRK řekla, že se jedná o komplikovanou problematiku. „Bezpečnost v Norsku se netýká jenom zabezpečení budov, ale i bezpečnosti informací. A zde se jedná o bezpečnost informací,“ prohlásila ministryně.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek