KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Jsem muslim a podporuji ISIS“: Stockholmský terorista se přiznal k odvetnému útoku za bombardování Sýrie

Muž podezřelý ze stockholmského útoku nákladním vozem se podle slov svého právníka přiznal k „teroristickému činu“ a uvedl, že šlo o odplatu za bombardování Sýrie.

...

Přiznání se odehrálo při soudním slyšení ve stockholmské vazbě, kde je muž držen. 39letý Rakhmat Akilov z Uzbekstánu oficiálně přiznal svou zodpovědnost za útok.

Policejní zdroje také uvedly, že původem Uzbek při výslechu uvedl: „Jsem muslim a podporuji ISIS.“ Rozkaz k provedení útoku dostal Akilov podle svých slov přímo ze Sýrie.

V pátek Akilov najel nákladním vozem do obchodního centra, a zabil tak 4 lidi. Několik dalších lidí bylo také zraněno, při čemž dva z nich jsou v kritickém stavu.

„Jeho postoj je takový, že přiznává spáchání teroristického činu, a přijímá proto skutečnost, že bude zadržen,“ řekl Akilovův právní zástupce Johan Eriksson.

Švédská policie uvedla, že bezpečnostní služby o Akilovovi věděly. Dle jejich informací byla jeho žádost o povolení k pobytu zamítnuta a údajně také vyjadřoval sympatie k Islámskému státu.


Pivovarnický vůz, který Akilov ukradl a s kterým najel do lidí v centru Stockholmu.

Z místa činu údajně unikl, zatímco byl stále od krve a v těle měl zbytky čelního skla nákladního automobilu, které ho po nárazu zasypaly. Byl zatčen o několik hodin později na severním předměstí Stockholmu.

Dle zpráv zanechal Akilov v Uzbekistánu manželku se čtyřmi dětmi a odcestoval do Švédska za účelem vydělání peněz, které by pak poslal domů.


Rahmat Akilov

V roce 2014 podal žádost o povolení k pobytu, nicméně v prosinci 2016 byl dle slov policejního úředníka Jonase Hysinga informován, že jeho žádost byla zamítnuta a „má 4 týdny na to, aby opustil zemi“. Poté ale z hledáčku úřadů zmizel a v únoru byl oficiálně zařazen do seznamu hledaných osob.

Švédský ministr spravedlnosti Morgan Johansson ve své reakci na útok uvedl, že hodlá zpřísnit protiteroristické zákony v zemi. V rozhovoru s Francouzskou tiskovou agenturou (AFP), který byl zveřejněn v pondělí, Johansson konkrétně zmínil boj proti financování terorismu a případné tresty odnětí svobody pro lidi, kteří jsou „oddaní terorismu, a to i když nejsou spojeni s konkrétním trestným činem“.


Moment zatčení Akilova, kterého policisté dopadli jen několik hodin po útoku na předměstí švédské metropole.

„Chceme dát policii příležitost kontrolovat pracoviště i bez konkrétního podezření z trestného činu, aby tak mohla zajistit, že lidé, kteří zde pracují, jsou ve Švédsku legálně,“ dodal.

Pivovar, kterému nákladní vůz patřil, uvedl, že byl odcizen při dovážce do jedné z restaurací.


Autor: VoZ

Zdroj: BBCDaily Mail / Aftonbladet

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek