KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Jsou to klauni“ - MMF přiznal, že špatné vyhlídky pro britskou ekonomiku po Brexitu byly mylné.

Zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) ještě před několika týdny varovali, že brexit přinese Velké Británii hospodářskou recesi. Včera ale úplně otočili a nyní naopak odhadují, že v příštích dvou letech britská ekonomika poroste rychleji než ekonomika Francie či Německa.

...

MMF pro Brity ztrácí důvěryhodnost

Britští euroskeptičtí politici považují nejvyšší představitele MMF za „klauny“, kteří podle nich ztratili svou důvěryhodnost, protože před nedávnem strašili, že odchod z Evropské unie v Británii vyvolá recesi. Podle nejnovějšího prohlášení ale MMF pro letošní rok odhaduje růst britské ekonomiky o 1,7 % a pro příští rok 1,3 %.

Původně byl sice pro Velkou Británii odhadován hospodářský růst o 1,9 a 2,2 %, ale i tak je Británie po Spojených státech druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou mezi sedmi nejvyspělejšími státy světa skupiny G7.

Poslanec za Stranu za nezávislost Spojeného království (UKIP) Douglas Carswell prohlásil: „Mezinárodní měnový fond má vážné problémy se svojí důvěryhodností. Již několik let se nechová správně. Doufám, že nová vláda vyvine na MMF tlak, aby najal nějaké důvěryhodné lidi, místo těch klaunů, kteří tam teď působí.“


Britský opoziční euroskeptický poslanec Douglas Carswell; Foto: PA

Britské vyhlídky nejsou až tak špatné

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová před referendem o odchodu Británie z EU řekla, že brexit by byl pro Británii „velmi špatný, moc a moc špatný“. Poslední prognózy včetně přiznání, že recese není pravděpodobná, však naznačují, že vyhlídky nejsou zase tak špatné.

Není to poprvé, co MMF musel korigovat své špatné odhady vývoje britské ekonomiky. V dubnu 2013 tehdejší hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard oznámil, že Británie si „hraje s ohněm“, když zavádí úsporná opatření v době velmi nízkého růstu. Britská ekonomika však následně zažila prudký růst.

Nový hlavní ekonom MMF Maury Obstfeld včera prohlásil, že světová ekonomika v prvním pololetí letošního roku vykazovala „slibná znamení“, ale dodal, že „brexit do tohoto soukolí hodil písek.“

Bývalý generální ředitel Britské obchodní komory John Longworth, který ze své funkce musel odstoupit kvůli podpoře brexitu, řekl: „Zdá se, že diskuse o Armageddonu ustupují. To není žádné překvapení. Pokud do vlády přijdou správní politici, tak všechny předpovídané chmury a temné zvěsti prostě vyprchají.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek