KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Jste Erdoganovým rukojmím, zavřete hranice,“ řekl Wilders v debatě nizozemskému premiérovi

Slovní rozepře mezi nizozemským premiérem Markem Ruttem a krajně pravicovým populistou Geertem Wildersem se rozhořela ve společné pondělní diskuzi, během níž Wilders premiéra vyzval k tomu, aby nechal uzavřít hranice. 

...

Rutte varoval Wilderse, aby nepodporoval odchod Nizozemka z EU

„Jste rukojmím tureckého prezidenta. Zavřete nizozemské hranice,“ řekl vůdce Strany pro svobodu svému soupeři Marku Ruttemu během 30minutové televizní debaty. „To je zcela scestné řešení,“ odsekl na to konto Rutte.

„Chcete Nexit, chcete, aby bylo Nizozemsko mimo Evropu. Víte, co by nás to stálo. Nedělejte to,“ varoval Rutte Wilderse. Podle Wilderse by však odchod Nizozemska z Evropské unie znamenal tu „nejlepší věc, která se nám může stát“.

Premiér odpověděl, že by „Nexit“ znamenal ztrátu 1,5 milionu pracovních míst a uvedl by zemi do „chaosu“. „To, co musíme k ochraně našich hranic udělat, je neuzavírat dohody s lidmi, jako je prezident Erdogan,“ řekl Wilders s odkazem na migrační dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem.

Odmítnutí nechat turecké ministry veřejně hovořit během jednání v Rotterdamu nebylo podle Wildesre dostatečným opatřením, jak se postavit k současné krizi mezi oběma zeměmi. „Musíme ze země vyhnat tureckého velvyslance stejně jako zbytek tureckého personálu. Jinak to bude vypadat, jako když akceptujeme to, jak nás Turecko uráží,“ řekl pravicový politik.

Rutte zesměšnil Wildersovy plány na zákaz Koránu

„Jenže mezi psaním příspěvků na Twitter z vaší pohovky a vládnutím zemi je rozdíl,“ obul se Rutte do Wilderse, který je znám pro svou častou aktivitu na Twitteru. „Máte-li vládnout zemi, pak musíte přijímat rozumná rozhodnutí,“ poznamenal premiér.

Rutte rovněž zkritizoval Wilderse za jeho volební sliby ohledně zákazu Koránu. Premiér se Wilderse zeptal, zda zřídí policejní jednotky, které budou chodit ode dveří ke dveřím a budou zabavovat každou svatou knihu islámu, kterou najdou.

Wilders se nenechal zastrašit a Ruttemu vyčetl, že premiér neplní své sliby, které slíbil během své volební kampaně v roce 2012. „Kdo dnes stále věří Ruttemu?“ zeptal se Wilders. „Chtěli bychom snížit daně, zavést přísnější přistěhovaleckou politiku…Co ale vyšlo z těchto slibů, které jste veřejnosti dal? Imigrace dosahuje rekordní úrovně a daně se zvýšily,“ podotkl pravicový vůdce Strany pro svobodu.


Autor: ElS

Zdroj: Dutch News

Foto: © Yves Herman / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek