KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Justiční omyl“: Britský voják, který zastřelil zraněného Talibánce, zproštěn viny za vraždu

Seržant Alexander Blackman z Velké Británie, lépe známý jako Marine A., byl soudem zproštěn viny z vraždy talibanského bojovníka. Odvolací soud rozhodl o tom, že se jednalo o „justiční omyl“ a že voják během incidentu trpěl silnou stresovou poruchou. Blackman, který původně dostal doživotí, si od původního rozsudku odseděl již 3 roky ve vězení.

...

Pokud seržant dostane za zabití 6 let nebo méně, do vězení už možná ani nenastoupí

Prohlášení Královského soudního dvora v Londýně následovalo poté, co světlo světa spatřily nové důkazy ohledně střelby na zraněného bojovníka Talibanu v Afghánistánu. Soud přizval k šetření případu tři špičkové psychiatry, kteří u seržanta Balckmana diagnostikovali duševní nemoc, která u něj vzniká na základě vystavení velkému stresu. V okamžiku, kdy seržant stiskl spoušť, byla podle lékařů jeho mysl díky této nemoci zmatená.

Porotci tak zrušili obvinění z vraždy s tím, že se z důvodu snížené příčetnosti jednalo o zabití. Seržant Blackman (42) byl odsouzen za vraždu zraněného talibánského bojovníka na doživotí v roce 2013. Nyní bude kvůli rozhodnutí soudu o zproštění viny z vraždy souzen znovu, nové slyšení by mělo proběhnout za týden.

Za zabití bývá obvykle udávána nižší sazba trestu odnětí svobody. Pokud bude Blackman v rámci nového procesu odsouzen k šesti nebo ještě méně letům ve vězení, je možné, že už do něj nenastoupí vůbec, protože si polovinu trestu již odseděl.

Podle soudních psychiatrů stálo za vojákovým špatným psychickým stavem špatné vedení, izolace, výskyt deprese v rodinné anamnéze i smrt jeho kolegy na bojišti. Jeho stresová porucha podstatně snížila jeho schopnost utvořit si racionální úsudek i schopnost sebeovládání.


Blackmanova manželka Claire přichází k soudu spolu s právníkem a přáteli

K incidentu došlo v roce 2011, na bojišti v Afghánistánu panovaly „příšerné podmínky“

Blackman byl v listopadu roku 2013 odsouzen k odnětí svobody na dobu minimálně 10 let, v roce 2014 mu byl trest kvůli stresové poruše snížen na 8 let, i když tento důkaz při původním odvolání neuspěl. Blackman tehdy během procesu uvedl, že byl přesvědčen o tom, že byla jeho oběť už mrtvá a on si jen vybíjel svůj hněv na mrtvole.

K incidentu došlo v roce 2011, když Blackman sloužil v afghánské provincii Hilmand. Podle něj zde panovaly „příšerné“ podmínky, které byly „živnou půdou“ pro vznik duševních problémů. Seržant tehdy zastřelil povstalce, který byl vážně zraněn při leteckém útoku. Blackman střelil člena Talibanu zblízka do hrudi pistolí ráže 9 mm, ještě před tím odcitoval frázi ze Shakespeara. Poté se vrátil ke svým kolegům a řekl, že nejspíš „porušil Ženevskou úmluvu“.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek