KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Kamion použitý během teroristického útoku v Berlíně by se mohl stát muzejním exponátem

Nákladní automobil, který dne 19. prosince posloužil jako vražedná zbraň na vánočních trzích v Berlíně, by se brzy mohl stát muzejním exponátem v Domě dějin v Bonnu. Podle předsedy nadace Domu dějin se sice jedná o citlivé rozhodnutí, na které je nyní ještě brzy, avšak Německo zároveň nemůže svou historii ignorovat.

...

V muzeu by byly vystaveny jen části kamionu

Předseda nadace Hans Walter Hutter uvedl, že vystavení takového druhu exponátu bezprostředně po tragédii je vždy obtížné pro rodiny a přátele obětí. „Člověk musí s respektem čekat na ten správný čas. Pak ale musíte jednat jakožto představitel muzea, který je zodpovědný za uchovávání materiálního dědictví z minulosti,“ řekl Hutter.

„Celý kamion by byl pravděpodobně příliš velký, nejspíš necháme vystavit jen některé jeho části. Celá záležitost je však ještě stále v řízení,“ dodal předseda muzejní nadace. Kamion byl dne 19. prosince 2016 záměrně využit k tomu, aby na vánočních trzích v Berlíně usmrtil co nejvíce lidí. Po teroristickém útoku zůstalo na místě 12 mrtvých a dalších 56 lidí bylo zraněno.

Pachatelem byl Anis Amri, neúspěšný žadatel o azyl z Tuniska. Amri byl později zabit při policejní přestřelce v okolí italského Milána, a to až 4 dny po útoku. K odpovědnosti za útok se následně přihlásil Islámský stát.

„Je-li téma společensky relevantní - což v tomto případě rozhodně je - pak patří k naší historii, ať chceme nebo ne,“ uvedl Hutter, aby tak promluvil ve prospěch nového muzejního exponátu. Dům dějin, v originále Haus der Geschichte, je muzeem moderních dějin, které má ve svých sbírkách na 900 tisíc artefaktů. Najdou se zde i kontroverzní exponáty, z nichž některé spadají do roku 1945.


Veřejnosti se návrh nelíbí

Muzeum navštíví každý rok kolem 1 milionu návštěvníků, kteří mohou vidět například části newyorských Dvojčat nebo doklady německých státních příslušníků, kteří zahynuli během útoků dne 9. 11. 2001 ve Spojených státech amerických.

„Tyto věci představují lidské utrpení. V jaké formě bude do německé sbírky integrován islamistický terorismus je však ještě v jednání,“ poznamenal Hutter.

„K ilustraci lidské tragédie po teroristických útocích je zapotřebí i mnoho informativních předmětů, jako jsou dokumenty, fotografie, zvukové či obrazové nahrávky a podobně. Kamion jakožto exponát musí vytvořit nějaký kontext, v opačném případě to bude prostě jen zbraň,“ dodal Hutter.

Podle průběžné ankety zřízené německým zpravodajským portálem Svz.de však vystavení kamionu schvaluje jen 10 % respondentů, zatímco 87 % je proti.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: © Fabrizio Bensch / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek