KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Kanadský památník holokaustu vyvolal pobouření, jeho plaketa nezmiňovala Židy ani antisemitismus

Kanadská vláda odstraní a nahradí plaketu, která je součástí nového Národního památníku holokaustu, poté, co byla veřejností silně kritizována za skutečnost, že se na ní nenachází žádná zmínka o antisemitismu či Židech.

...

Kanadský premiér Justin Trudeau masivní betonový památník, který se nachází v Ottawě, oficiálně věnoval minulý týden. Stavbě památníku předcházela desetiletá snaha přesvědčit kanadskou vládu k tomuto kroku, vzhledem ke skutečnosti, že Kanada byla jedinou spojeneckou zemí, která neměla národní památník zasvěcený obětem holokaustu.

Na plaketě bylo napsáno, že památník „připomíná miliony mužů, žen a dětí zavražděných během holokaustu“ a že vzdává čest přeživším lidem, kteří, aby mu unikli, emigrovali do Kanady, a jsou přínosem pro tamní společnost. Nicméně veřejnost si rychle všimla, že na plaketě se nevyskytovala jediná konkrétní zmínka o 6 milionech židovských obětí, které byly během holokaustu vyvražděny.

„Jak mohl premiér dopustit tak do očí bijící opomenutí odkazu k antisemitismu a skutečnosti, že ty miliony mužů, žen a dětí, které byly zavražděny, byly převážně židovského původu?“ řekl podle Global News kanadský opoziční poslanec David Sweet při svém projevu ve sněmovně.

Kanadská ministryně pro kulturní dědictví Melanie Jolyová však dle New York Times na tom samém zasedání oznámila, že plaketa bude z památníku odstraněna. „Nahradíme ji jinou, jejíž nápis bude odrážet horory, které lidé židovského původu prožili,“ uvedla Jolyová ve svém prohlášení, které následovalo Sweetův projev.


Premiér Trudeau však při svém projevu na místě památníku antisemitismus zmínil, když svůj národ vyzval k tomu, aby „se postavil té ošklivé skutečnosti, že antisemitismus v Kanadě není pouze záležitostí minulosti“. Ve své řeči dále odkázal na rok 1939, kdy se Kanada rozhodla nepřijmout loď s 900 židovskými uprchlíky z Německa poté, co jim vstup zamítly rovněž Spojené státy. Trudeauova vláda nyní za toto rozhodnutí připravuje oficiální omluvu.

S iniciativou postavit národní památník věnovaný obětem holokaustu přišel poprvé v roce 2007 student Ottawské univerzity. Návrh zákona schvalující jeho stavbu byl pak přijat parlamentem pod kontrolou Konzervativní strany v roce 2011.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek