KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Katarská krize: Vzdušný most má do země dopravit 4000 krav kvůli zásobám mléka

Podnikatel z Kataru plánuje do země pomocí vzdušného mostu přepravit 4000 holštýnských krav v rámci snah o zachování zásob mléka během blokády, kterou na Katar uvalily sousední státy.

...

Největší vzdušný most v historii

V případě realizace plánu by se jednalo o největší vzdušný most pro přepravu dobytka v historii, který je součástí katarských snah v co nejbližší době vytvořit vzdušný a vodní most vedoucí přes Írán, Turecko a přístavy v Ománu.

Autorem plánu pro letecký dovoz dobytka je  Moutaz Al Khayyat, ředitel společnosti Power International Holding, který ho zpřístupnil tiskové agentuře Bloomberg. Dle jeho slov by přeprava dobytka, který byl zakoupen ve Spojených státech a Austrálii, vyžadovala 60 letů. Jeho původním záměrem bylo přepravit krávy lodí do nově zřízeného mlékárenského zařízení poblíž hlavního města Dauhá.

5. června došlo k přerušení diplomatických, ekonomických i dopravních vazeb mezi Katarem a jeho sousedními státy, tedy Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty. Tyto státy Katar obvinily z podpory extremistických skupin.

Saudská arábie uzavřela jedinou pozemní hranici katarského poloostrova

Katar dosud dovážel většinu mléčných produktů právě ze sousedních zemí včetně Saúdské Arábie, která uzavřela jedinou pozemní hranici katarského poloostrova, čímž ohrozila nejen dovoz čerstvých potravin, ale také surovin potřebných k realizaci biliónového infrastrukturního projektu pro fotbalové mistrovství světa, které se zde má konat v roce 2022.

Turecko Kataru pomohlo s nahrazením chybějícího zboží v regálech supermarketů a pomoc se zásobováním potravin přislíbily také Maroko a Írán.

Katar byl také nucen vyjednat nové dohody o přepravě nákladu s ománskými přístavy Suhár a Salála, aby se tak vyhnul nutné zastávce přepravovaného zboží ve Spojených arabských emirátech, které minulý týden ve svém přístavu Jebel Ali několik lodí zadržely.

Katarský ministr zahraničí se v posledních dnech setkal se zástupci Ruska, Velké Británie a Německa ve snaze vyhnout se nejhorším možným dopadům blokády a získat mezinárodní podporu.

Na začátku druhého týdne embarga se zdá, že se katarské finanční trhy stabilizují poté, co ceny akcií minulý týden prudce klesly.

Země se dále také podala žádost mezinárodním leteckým úřadům, aby prohlásily zákaz přeletů, který na národní aerolinku Qatar Airways uvalily sousední státy, za nezákonný a najala právníky, aby tato letová i další omezení soudně napadli.

Zdánlivý důvod blokády, tedy tvrzení, že Katar financuje terorismus, by mohl být stejně tak uplatněn také v případě Saúdské Arábie a dalších států Perského zálivu. Skutečnou motivací se zdá být spíše potrestání Kataru za jeho nezávislou zahraniční politiku, která se vyznačuje expanzivní a chytrou investiční strategií zahrnující takřka celý svět od Londýna až po Tokio.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek