KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Každý pátý Evropan si za sousedy nepřeje muslimy

Asi pětina evropských obyvatel nechce, aby měla v sousedství stoupence muslimské víry. Ukázal to nejnovější německý průzkum.

...

Nejvyšší míra znepokojení z islámu je v Rakousku

Tento výzkum provedla německá nadace Bertelsmann Stiftung v rámci projektu Religious Monitor 2017 a podílelo se na něm 10 000 obyvatel Německa, Rakouska, Švýcarska, Francie a Velké Británie – tedy z oblasti, ve které se pohybuje přibližně 14 milionů muslimů.

„20 procent dotazovaných lidí uvedlo, že nechtějí mít za své sousedy muslimy,“ oznámila nadace Bertelsmann Stiftung.

Z průzkumu dále vyplynulo, že míra znepokojení z islámu je nejvyšší v Rakousku (28 procent) a nejnižší ve Francii (14 procent). Navíc asi 31 procent obyvatel ve sledovaných pěti zemích nechce žít vedle žádných uprchlíků, bez ohledu na jejich náboženské vyznání.

Bertelsmann Stiftung též ve své zprávě zmiňuje diskriminaci muslimů na evropském trhu práce. „Všude s výjimkou Velké Británie hluboce věřící muslimové získávají obtížněji práci odpovídající jejich kvalifikaci než jejich vlažnější islámští kolegové,“ zjistila nadace.

Muslimové též dostávají nižší mzdy, a to zejména v Německu, protože zde převážně zastávají málo placenou práci. „Žádná západoevropská země zatím nepřišla se smysluplnou strategií, která by řešila jak rovné příležitosti, tak i respektovala náboženskou rozdílnost,“ řekl Yasemin El-Menouar, který je v Bertelsmann Stiftung expertem na islám.

Děti přistěhovalců mají již jazyk nové vlasti jako první řeč

V rámci projektu Religious Monitor 2017 byly shromážděna i další data, ze kterých vyplývá, že muslimové jsou do většinové evropské společnosti dobře integrováni.

Muslimové druhé a třetí generace žijící v Evropě mnohem lépe mluví domácí řečí, mají lepší vzdělání a pracovní uplatnění než migranti, kteří přišli do Evropské unie teprve nedávno.

Podle Bertelsmann Stiftung se děti většiny přistěhovalců učí jazyk své nové vlasti jako svoji první řeč. Například více než 90 procent dětí přistěhovalců do Francie se učí francouzštinu jako svůj první jazyk a podobně se učí angličtinu 80 procent muslimů narozených ve Velké Británii.

Podle průzkumu též 75 procent muslimů pravidelně tráví svůj volný čas s jinověrci. Podle nadace Bertelsmann Stiftung též asi 94 procent dotazovaných muslimů se považuje za součást  evropské země, ve které žije.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek