KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Kim Čong-un: Severní Korea vlastní vodíkovou bombu

Severní Korea údajně vyvinula novou vodíkovou bombu, která může být použita spolu s jadernými hlavicemi na obranu země. Oznámila to oficiální tisková agentura Severní Koreje, KCNA.
...

Jižní Korea výrokům severokorejského vůdce nedůvěřuje

„Podařilo se nám vytvořit sílu, která bude bránit naši nezávislost a národní důstojnost prostřednictvím mohutných jaderných a vodíkových zbraní,“ řekl vůdce Kim Čong-un, který byl citován tiskovou agenturou. Dodal, že „Severní Korea musí i nadále aktivně pokračovat v rozvoji svého vojenského průmyslu.“

Zatím však nebylo potvrzeno, že země doopravdy navrhla a zkonstruovala funkční vodíkovou bombu. Jihokorejská zpravodajská komunita spolu s experty uvedla, že je nepravděpodobné, že by Severní Korea měla dostatek vědeckého know-how k navržení vodíkové bomby.

„Nemáme žádné informace o tom, že by KLDR vyvinula vodíkovou bombu,“ uvedla Národní zpravodajská služba Jižní Koreje (NIS). „Nemyslíme si, že by země, která neuspěla v miniaturizaci jaderné bomby, měla technologii k vyvinutí vodíkové bomby,“ vypověděli zástupci NIS.

KLDR v minulosti už třikrát testovala jadernou bombu

Dne 10. února 2005 Severní Korea prohlásila, že vytvořila jadernou zbraň. Toto oznámení bylo všeobecně odsouzeno ze strany mezinárodního společenství. Země od té doby provedla tři podzemní jaderné testy, a to v letech 2006, 2009 a 2013.

Tyto testy byly označeny za rozhodující pro jaderný program Severní Koreje. První jaderný pokus z roku 2006 proběhl v podzemí na severovýchodě země. Výbuch byl zaznamenán seismickými stanicemi v Rusku, Číně, Japonsku, Jižní Koreji a v Austrálii. Podle odhadů zde vybuchlo 5 až 10 kilotun TNT.

Druhý a třetí pokus byl proveden v květnu 2009 a v lednu 2013, což zdvihlo ze židlí světové lídry, kteří uvalili na Severní Koreu sankce. USA zavedly sankce za porušení režimu nešíření jaderných zbraní. Odhadovaný výkon tehdejších výbuchů byl 10 až 20 kilotun TNT u každého.

Vodíková bomba je nejsilnější zbraní na světě

V roce 2013 jednomyslně uložila vůči Severní Koreji nové sankce za dosud poslední jaderný test, kterým krátce před tím Pchjongjang vyhrožoval, také Rada bezpečnosti OSN. Sankce se vztahují na bankovnictví, cestování i obchod.

Vodíková bomba je jaderná zbraň hromadného ničení, která využívá energii z jaderného výbuchu, který podněcuje sekundární jadernou fúzi a v současnosti je zdaleka nejsilnější destruktivní zbraní na zemi. První zemí, která postavila vodíkovou bombu, byl tehdejší Sovětský svaz. Bomba byla poprvé otestována v roce 1961.

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: © KCNA / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek