KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Kim Čong-un vyhrožuje, že KLDR má „miniaturní jadernou hlavici“

Kim Čong-un oznámil, že severokorejští vědci vyvinuli jadernou hlavici, která je tak malá, aby se vešla do balistických střel.
...

Severní Korea straší kvůli sankcím a americkým manévrům

Státní televize zveřejnila záběry severokorejského vůdce, na kterých stojí vedle něčeho, co by mohlo být považováno za miniaturní jadernou zbraň.

Z uvedených snímků nelze toto tvrzení ověřit a odborníci již delší dobu podobné hrozby zpochybňují.

Severní Korea přitvrdila svoji útočnou rétoriku v souvislosti s jedněmi z historicky nejpřísnějších sankcí, které na ni uvalila OSN (psali jsme zde).

Rada bezpečnosti OSN o sankcích rozhodla kvůli čtvrté jaderné zkoušce KLDR a vypuštění satelitu, kterými byly porušeny dosavadní sankce.

V minulých dnech Pchjongjang pohrozil, že zahájí bez rozdílu jaderný útok na Spojené státy i Jižní Koreu. KLDR rozčílila hlavní část americko-korejských ročních vojenských cvičení, která v regionu každoročně zvyšují napětí.

An undated photograph made available on 4 March 2016 by the North Korean news agency KCNA showing Kim Jong Un, supreme commander of the Korean People

Kim Čong-un se před časem zúčastnil i testů severokorejských raketových systémů. Foto: KCNA

Pochybnosti o pravdivosti Kimových hrozeb

Kim své prohlášení pronesl během středeční prohlídky jaderných zařízení. „Jaderné hlavice byly zmenšením standardizovány pro balistické rakety,“ citovala Kima korejská státní tisková agentura KCNA. „Můžeme to nazvat skutečným jaderným programem,“ dodal.

Podle agentury KCNA si též prohlédl jaderné hlavice určené k termonukleárním reakcím užívaným ve vodíkové bombě.

Pokud by tato tvrzení byla pravdivá a Severní Korea by byla schopná umístit jaderné hlavice na své balistické střely, představovalo by to velkou hrozbu pro sousední země i Spojené státy.

Velitel amerických ozbrojených sil v Jižní Koreji generál Curtis Scaparrotti v říjnu 2014 novinářům řekl, že je přesvědčen o schopnosti severokorejského režimu miniaturizovat svá jaderná zařízení.

Severokorejská Národní obranná komise následně v květnu 2015 oznámila, že se jim miniaturizace jaderných zbraní podařila.

Pravdivost těchto jaderných chvástání je ale z mnoha stran zpochybňována. Odborníci především nevěří severokorejskému prohlášení, že lednový jaderný test se týkal vodíkové bomby.

K novým sankcím OSN, které se týkají luxusního zboží, finančních operací a obchodu, vydala své vlastní sankce i Jižní Korea. Patří mezi ně mimo jiné černá listina, na níž jsou severokorejští jednotlivci a společnosti, které jsou s nejvyšší pravděpodobností zapojeny do zbrojního programu.

Spojené státy spolu s Jižní Koreou v současné době zvažují případné rozmístění amerického systému protiraketové obrany na Korejském poloostrově. Tento krok kromě Severní Koreje odsuzuje i Rusko a Čína.

 

Autor: jil

Zdroj: BBC News

Foto: AP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek