KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Kim Čong-un: Zkouška rakety byla jen předzvěstí útoku na Guam

Severokorejský vůdce Kim Čong-un uvedl, že úterní zkouška nové balistické střely, jejíž trasa vedla přes Japonsko, byla „záměrnou předehrou k útoku“ na americký tichomořský ostrov Guam. Vůdce KLDR dodal, že jeho režim hodlá provést další testy balistických střel. 

...

KLDR otestovala raketu Hwasong-12, s níž vyhrožuje útokem na americký ostrov

Severní Korea potvrdila test rakety několik hodin před tím, než jej Rada bezpečnosti OSN jednohlasně odsouhlasila a opakovaně požádala, aby Pchjongjang své testy balistických střel a jaderných zbraní ukončil.

15členná rada označila akce Severní Koreje za „pobuřující“ a vyzvala k plné realizaci tvrdých sankcí, na nichž se mezinárodní společenství dohodlo před necelým měsícem. Rada uvedla, že se nadále kloní k mírovému řešení jaderné krize na Korejském poloostrově.

„Bezpečnostní rada zdůrazňuje, že tyto akce KLDR neznamenají ohrožení pouze pro tento region, ale pro všechny členské státy OSN,“ uvedla organizace ve svém prohlášení. Podle OSN Severní Korea svým jednáním „záměrně podkopává regionální mír a stabilitu.“

Poté, co nad severem Japonska proletěla severokorejská střela, byla svolána pohotovostní schůzka. Testovanou střelou byla raketa Hwasong-12, tedy tentýž typ, jehož použitím severokorejský vůdce nedávno vyhrožoval Spojeným státům americkým. Cílem případného útoku se má stát americká vojenská základna na ostrově Guam, která leží zhruba 3 000 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje.

Kim Čong-un hodlá „sledovat reakce Washingtonu,“ než podnikne další kroky

Severokorejská státní zpravodajská agentura KCNA prohlásila, že Kim osobně raketu odpálil v reakci na vojenské cvičení desítek tisíc vojáků z Jižní Koreje a USA. „Stávající balistické raketové cvičení je prvním vojenským krokem Korejské lidové armády v Pacifiku a jasnou předehrou k obsazení Guamu,“ citovala KCNA severokorejského vůdce.

Úterní test rakety spustil v Japonsku výstražné sirény, místním obyvatelům dokonce přišly textové zprávy nebádající, aby se lidé schovali do bezpečných úkrytů. Po celé zemi se rovněž zastavila vlaková doprava.

KLDR nyní hodlá „sledovat reakci Washingtonu“ před tím, než „rozhodne o budoucích opatřeních.“ Americký prezident Donald Trump ve svém prohlášení reagujícím na úterní start rakety uvedl, že tyto „ohrožující a destabilizující akce pouze zvyšují izolaci severokorejského režimu jak v regionu, tak mezi všemi národy na světě.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek