KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

KLDR po rozhovoru s Jižní Koreou souhlasila se zasláním svých sportovců na zimní olympijské hry

Severní Korea pošle své sportovce na zimní olympijské hry, které se budou konat příští měsíc v Jižní Koreji. K tomuto rozhodnutí dospěla země na základě rozhovorů s jižním sousedem poté, co obě země uspořádaly první oficiální jednání za více než dva roky. Krom sportovců pojedou s výpravou i vystupující umělci a novináři. Po ukončení setkání představitelů obou zemí to uvedl jihokorejský ministr pro sjednocení Chung Hae-sung. 

...

Jižní Korea by uvítala i vojenské rozhovory

Jižní Korea navrhla, aby zástupci obou sousedních zemí pochodovali během zahajovacích a závěrečných ceremonií pospolu. Zimní olympijské hry propuknou dne 9. února v jihokorejském Pchjongčchangu.

Na jednání s jižním sousedem odcestovala z KLDR celkem pětičlenná delegace, která dnes prošla demarkační linií mezi oběma zeměmi zhruba v 9:30 místního času. Obě země se dohodly na vůbec prvním osobním vyjednávání od prosince roku 2015, zatímco severokorejská média zareagovala na tvrzení Donalda Trumpa, že jeho tvrdý postoj vůči Pchjongjangu společné rozhovory usnadnil.

Severokorejský deník Rodong Sinmun uvedl, že Trumpovo tvrzení ohledně toho, že mu sankce a tlak na režim přinesly během jeho prvního roku v Bílém domě „diplomatický úspěch“, je „směšným sofismem“.

Zprávy z médií uvedly, že úterní zasedání bylo po více než dvou hodinách diskuzí přerušeno a pokračovalo později odpoledne. Jihokorejští vyjednavači rovněž podle agentury Reuters navrhli konání vojenských rozhovorů, jejichž cílem by bylo zmírnění napětí na poloostrově.

Jednání bylo svoláno poté, co Jižní Korea a USA odložily společné vojenské cvičení

Současné diskuze se zaměřily hlavně na účast Severní Koreje na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, ale také na další společné otázky, jako například obnovení sdružování rodinných členů, kteří byli rozděleni na konci korejské války v roce 1953.

„Usilujeme o to, aby byly olympijské hry svátkem míru a aby pomohly sloužit ke zlepšení společných vazeb. Nebudeme nikam spěchat a vše budeme projednávat v klidu,“ uvedl jihokorejský ministr pro sjednocení.

V minulosti se obě země bok po boku setkaly na olympijských ceremoniálech v Sydney v roce 2000, v Aténách v roce 2004 a na zimní olympiádě v Turíně v roce 2006. Příprava na obnovení dialogu na vysoké úrovni, která je zaměřena spíše na sport než na bezpečnost, probíhala od začátku roku, kdy severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že doufá, že budou hry v Pchjongčangu úspěšné a že je ochoten projednat severokorejskou účast.

K setkání následně došlo poté, co se Soul a Washington dohodly na tom, že odloží společné vojenské cvičení, a to na dobu po konci olympijských her dne 18. března. Severní Korea považuje tato cvičení za „zkoušku na invazi“ a opakovaně je označila za „překážku k dialogu“. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek