KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Klíčové státy Arabské ligy přerušily diplomatické vztahy s Katarem kvůli „podpoře terorismu“

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Jemen přerušily své diplomatické vztahy s Katarem a obvinily tuto zemi z podpory teroristických skupin. Katar následně označil tento krok jako „nepřátelskou kampaň,“ která je „založena na lži.“

...

Jednotlivé země uzavřely Kataru svůj vzdušný prostor i námořní přístavy

Bahrajn v pondělí oznámil, že ruší diplomatické vztahy se sousedním Katarem a zároveň snižuje své vzdušné a námořní propojení s touto zemí. Bahrajnská státní zpravodajská agentura v krátkém prohlášení uvedla, že občané Kataru mají 14 dní na opuštění země. Bahrajn obvinil Katar z podpory terorismu a zasahování do vnitřních záležitostí země.

S odvoláním na „ochranu národní bezpečnosti,“ zrušila diplomatické vztahy s Katarem i Saúdská Arábie, která uzavřela veškeré pozemní, námořní a letecké kontakty s touto zemí. Saúdská státní zpravodajská agentura SPA uvedla, že se v Kataru nachází „několik teroristických a sektářských skupin zaměřených na narušení stability v regionu včetně Muslimského bratrstva, ISIS a Al-Káidy, které podporují svá poselství prostřednictvím svých médií.“

Saúdskou Arábií vedená koalice oznámila, že účast Kataru na společné vojenské operaci v Jemenu byla rovněž zrušena. Koalice ve svém prohlášení obvinila Dauhu (hlavní město Kataru) z podpory teroristických skupin Al-Káidy a Islámského státu.

Podle Spojených arabských emirátů Katar „podkopává stabilitu v regionu“

Dalším členem diplomatické války se stal i Egypt. Katarským lodím a letadlům nechal uzavřít všechny své námořní přístavy i vzdušný prostor. „Vláda Egyptské arabské republiky se rozhodla ukončit své diplomatické vztahy s Katarem kvůli pokračujícímu nepřátelství katarských úřadů vůči Egyptu,“ stálo v prohlášení Káhiry, která rovněž obvinila Katar z podpory teroristických organizací.

Po těchto státech následovaly i Spojené arabské emiráty, které jako důvod ukončení diplomatických vztahů s Katarem uvedly rovněž „podporu a financování teroristických, extremistických a sektářských organizací.“ Podle státní zpravodajské agentury Katar „podkopává stabilitu regionu.“ Emiráty rovněž daly katarským diplomatům 48 hodin na to, aby zemi opustili. K podobnému rozhodnutí dospěl i Jemen.

Katarští občané byli vyvedeni z míry kvůli tomu, že místní televizní stanice Al-Džazíra diplomatickou krizi vůbec nepokrývala. Katar následně oznámil, že se stránky jeho tiskové agentury staly terčem hackerů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek