KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Komisařka pro integraci: „Nenuťme migranty k asimilaci. Stejně žádná německá kultura neexistuje“

Podle názoru německé spolkové komisařky pro integraci Aydan Özoğuzové neexistuje žádná německá kultura a dějiny národa vytvářela po staletí „imigrace a diverzita“. Němci by proto po migrantech neměli vyžadovat asimilaci.

...

„Neexistuje žádný německý specifický kulturní rys“

Komisařka ve svém rozsáhlém článku pro deník Tagesspiegel rozebírá takzvanou Leitkultur (dominantní nebo též vedoucí kulturu), na jejímž základě konzervativní politici po migrantech požadují asimilaci a přijetí základních kulturních hodnot. Komisařka to však považuje za nehorázný a absurdní požadavek.

„Kromě jazyka neexistuje žádný kulturní rys, který by byl specifický pro Německo. Historicky dokonce hrála regionální kultura, imigrace a diverzita v našich dějinách větší roli.“

Podle komisařky globalizace a současná transformace Německa na společnost s rostoucím počtem lidí různých národů a životních stylů „vede k diverzitě, která roste a množí se.“

„Šíření myšlenek, že máme nějakou dominantní kulturu, nás nesjednocuje, ale naopak vytváří hranice, kvůli kterým jsou z ní následně někteří lidé vyloučeni. Německo je mnohotvárné a tento fakt je pro některé příliš složité pochopit,“ rýpla si komisařka do konzervativců.

Místo asimilace migrantů do společnosti komisařka navrhuje, aby země měla takovou národní identitu, která vyplývá ze společenské dohody založené na hodnotách německé Ústavy.

Již loni v listopadu na summitu o integraci totiž Aydan Özoğuzová v předloženém dokumentu požadovala, aby byla do německé Ústavy zakomponovaná věta: „Spolková republika Německo je různorodou zemí imigrace.“  Kancléřka Angela Merkelová to tehdy označila za „odvážné a vzrušující“.

Stanou se z rodilých Němců občané druhé kategorie?

Německý historik Klaus Rüdiger May však varoval, že splnění požadavků z tohoto dokumentu, který připravilo více než 50 proimigračních neziskových organizací, by zničilo podnikání, důchody i celou zemi a z rodilých Němců by se v jejich vlastní zemi stali občané druhé kategorie.

„Ve své podstatě se tento dokument pokouší o hlubokou transformaci Spolkové republiky Německo, která by původním obyvatelům přinesla výrazné nevýhody,“ řekl historik May. Rovněž si všiml, že v dokumentu se ani jednou nevyskytuje slovo „německý“. To je podle něj důkazem toho, že toto slovo je pro komisařku nepřijatelné.

Bývalá poslankyně Spolkového sněmu Vera Lengsfeldová k těmto a podobným návrhům poznamenala: „Není zde ani zmínka o tom, čím chtějí být migranti hostitelské společnosti prospěšní. Všechno je to jen o domáhání se největšího kusu „koláče“, který ale není ještě ani upečený.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek