Makedonie musela kvůli uprchlíkům vyhlásit národní krizi

Ivanov také uvedl, že kancléřka Angela Merkelová prokázala svým liberálním přístupem k migrační krizi „velkou odvahu.“

„Nikdo však nemá odvahu říci, co nás ještě čeká. Mezi Súdánem a Egyptem čeká 20 milionů lidí, kteří se budou chtít dostat do Evropy. Proud uprchlíků neskončí, protože jsou všichni o všem informováni skrze Twitter a Facebook,“ řekl prezident Makedonie.

Uzavření makedonských hranic sice fakticky zastavilo příliv uprchlíků do severní Evropy, ale zanechalo tisíce lidí uvízlých v Řecku. Ivanov obvinil EU z toho, že podcenila masivní příliv lidí z Turecka a musí teď čelit obrovské uprchlické vlně.

„Uprostřed uprchlické krize musíme platit za chyby EU. Už jsme utratili 25 milionů eur z financí našich daňových poplatníků a museli jsme vyhlásit národní krizi,“ řekl Ivanov. „A co jsme dostali od Evropy na oplátku? Nic! Ani cent! Namísto toho jsme byli jako země, která není členem EU, nuceni ochraňovat Evropu,“ pokračoval prezident.

Makedonie zabavila 9 tisíc padělaných pasů

Ivanov obvinil EU ze zmaření nadějí na členství jeho země v Unii a dodal, že v evropském pohledu není jeho země „nikým, ani zemí EU, ani zemí schengenského prostoru, ani členem NATO.“

Ivanov také řekl, že EU ztratila dohled nad bezpečností kvůli uprchlíkům přicházejícím z válkou zničené Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí. „Kdybychom se spoléhali na Brusel a nereagovali na krizi sami, byli bychom teď zaplaveni džihádisty,“ uvedl.

Makedonie dosud podle Ďorgeho zabavila asi 9 000 padělaných nebo odcizených pasů, ale bezpečnostním složkám v zemi nejsou příliš platné, protože země EU včetně Německa odmítly s balkánskou zemí sdílet informace o známých džihádistech nebo biometrických identifikačních technologiích.

 

Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Huffingtonpost