KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Konec chalífátu: Syrská armáda převzala kontrolu nad pevností Dajr az-Zaur

Chalífát, který vyhlásil Islámský stát na několika územích v Sýrii a Iráku, je u konce. Teroristická skupina byla jednotlivými vojsky vytlačena ze svých posledních pevností v těchto oblastech, konkrétně z Dajr az-Zaur v Sýrii a Al-Qa'im v Iráku. 

...

ISIS už ovládá jen několik málo malých měst v pouštních oblastech

Syrské vojenské síly prezidenta Bašára al-Asada dnes ráno oznámily, že město Dajr az-Zaur bylo osvobozeno od teroristů několik týdnů poté, co padla hlavní islamistická syrská pevnost Rakká za podpory amerických leteckých sil.


Syrská armáda při dobývání města Dajr az-Zaur

Mezitím se činila i irácká armáda, která vyhnala bojovníky Islámského státu z iráckého města Al-Qa'im, které leží na hranicích se Sýrií. I zde se jednalo o poslední islamistickou pevnost v zemi. Tou hlavní bylo město Mosul, které bylo od islamistů vyčištěno letos v červenci. Právě zde teroristický vůdce Abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil v roce 2014 chalífát.


Mosul


Irácká armáda rovněž zaznamenala úspěch

Islámský stát, který je považován za nejsilnější teroristickou skupinu světa, nyní ztratil téměř celé své území. Většina plochy, kterou má ISIS stále ještě pod kontrolou, je v pouštních oblastech. Toto území je většinou neobývané kromě měst Mayadin a Al-Bukamal ležících podél řeky Eufrat a několika dalších menších měst.

Zbývající teroristé naléhají na své členy, aby zabili ty, kteří se pokusí o útěk

Syrské síly nyní uvedly, že se jim za podpory ruských leteckých jednotek podařilo získat plnou kontrolu nad městem Dajr az-Zaur, a to po dvou měsících nepřetržitých bojů. Státní zpravodajská agentura SANA uvedla, že bojovníci ISIS používají reproduktory k tomu, aby naléhali na zbývající členy skupiny, aby „neutíkali z boje a zabili každého člena, který se pokusí utéci nebo se vzdát.“


Dajr az-Zaur po bojích

Na místě jsou vidět znaky po boji, zhroucené budovy i hledači min, kteří se snaží lokalizovat výbušná zařízení zanechaná islamisty. V oblastech zůstává zhruba 150 až 200 civilních rodin, které zde byly drženy teroristy.

Vítězné irácké jednotky

Od začátku konfliktu v roce 2011 bylo v Sýrii zabito více než 330 000 lidí. Vše začalo protivládními protesty a skončilo komplikovanou válkou, do níž se zapojil i Islámský stát.

Irácké síly mezitím obsadily město Al-Qa'im za pomoci amerických leteckých jednotek. Vojsko zahájilo útok na centrum města, osvobozena byla také čtvrť Gaza. Vládní síly zahájily finální vojenskou operaci minulý týden.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek