
Mezi členy aliance je celkem 41 zemí uznávajících sunnitský islám
Princ Mohamed bin Salmán, který je zároveň saúdským ministrem obrany, uvedl, že „terorismus v posledních letech funguje ve všech zemích bez jakékoliv koordinace mezi vnitrostátními orgány.“ „Tohle dnes s touto aliancí skončí,“ řekl princ.
Jedná se o vůbec první schůzi ministrů obrany a dalších vysokých představitelů v rámci koaličního vojenského boje proti terorismu. V islámské alianci bojující proti násilnému extremismu, která je také označována za „pan-islamickou sjednocenou frontu“ je v současné době 41 zemí.
Vznik aliance byl oznámen v roce 2015 pod záštitou prince Mohameda, jehož rychlý vzestup od doby jmenování dědicem trůnu letos v červnu otřásl politickou scénou v celém regionu. V alianci jsou ve většině případů sunnitští muslimové z převážně sunnitských zemí. Chybí zde velký rival Saúdské Arábie - íránská šíitská vláda, stejně jako vůdci Sýrie a Iráku, kteří mají úzké vazby na Teherán.

Nedělní schůze přišla uprostřed eskalace napětí mezi Rijádem a Teheránem, obzvláště kvůli válce v Sýrii a Jemenu a politické struktuře Libanonu. Saúdská Arábie obvinila Írán z podpory ozbrojených skupin napříč celým Blízkým východem včetně šíitského hnutí Hizballáh či jemenského hnutí Houthi.
Salmán označil teroristický útok v Egyptě za připomínku „nebezpečí terorismu a extremismu“
„Naším společným nepřítelem je terorismus, nikoliv náboženství, sekta nebo rasa,“ uvedl generální tajemník aliance Abdulelah al-Saleh. Setkání v Rijádu spojuje muslimské nebo většinově muslimské národy včetně Egypta, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Afghánistánu, Ugandy, Somálska, Mauretánie, Libanonu, Libye, Jemenu či Turecka.
Pákistánský generál Raheel Sharif, který byl jmenován vrchním velitelem vojenské aliance, rovněž uvedl, že koalice rozhodně není zaměřena proti jakémukoliv náboženství či konkrétnímu státu. Cílem aliance je podle Sharifa „mobilizovat a koordinovat využívání zdrojů, usnadnit výměnu informací a pomoci členským státům budovat vlastní protiteroristické schopnosti.“

Dědic saúdského trůnu Mohamed bin Salmán
Princ Salmán během jednání okomentoval teroristický útok v Egyptě, během něhož zahynulo až 305 lidí. K útoku došlo v mešitě na Sinajském poloostrově. Dědic saúdského trůnu uvedl, že páteční „bolestná událost“ byla připomínkou „nebezpečí terorismu a extremismu.“
„Krom zabíjení nevinných lidí a šíření nenávisti narušuje terorismus a extremismus obraz našeho náboženství,“ dodal korunní princ, který se od svého náhlého převzetí moci zaměřil proti korupci v zemi i na celkovou reformaci této konzervativní země.
Komentáře (0)