KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Lamy by mohly být řešením při léčbě AIDS

Vědci doufají, že budou schopni vyvinout vakcínu proti AIDS. Zdroj pro vakcínu by měly zajistit jihoamerické lamy, jejichž protilátky se ukázaly být vhodnými.
...

Lamy jsou imunní

Vědci zjistili, že lamy, zvířata chovaná pro mnohé ze svých vynikajících vlastností, jsou odolná vůči AIDS a HIV. Vědci o tomto objevu tvrdí, že by mohlo být možné vyrobit vakcínu, která by fungovala jako prevence proti AIDS a HIV a mohla by také léčit již nakažené lidi. Na výzkumu se nyní podílejí odborníci z celého světa, například University College London, Harvard Medical School, či Argentina se svým centrem pro výzkum zvířecích virů. Studie ukazují, že protilátky, které lamy vlastní, dokážou účinně neutralizovat více než 95 procent kmenů HIV. Oproti tomu lidské protilátky nejsou schopny s virem bojovat téměř vůbec. Vědci nyní řeší, proč tomu tak je.

AIDS zabíjí každoročně téměř 2 miliony lidí

AIDS zaznamenává globální pandemii. Nakaženo je kolem 30 milionů lidí, z nichž každý rok zemřou až 2 miliony. Vědci však varují před tím, aby se lidé předčasně neradovali z nálezu nové vakcíny. Už několikrát v minulosti se stalo, že vynález nové protilátky byl na spadnutí, nakonec ale vše selhalo. Nynější pokus s protilátkou byl proveden na třech lamách, které byly virem infikovány. Následně jim byla odebrána krev k výzkumu. Na rozdíl od lidských protilátek, ty lamí mají jednotný řetězec bílkovin, což jim umožňuje přesně se zaměřit na konkrétní viry. Lidské protilátky mají krátké a dlouhé řetězce, které útočí na úplně všechny přítomné viry. Schopnost rezistence mají nejen lamy alpaky, ale také jejich andské příbuzné.

Humboldtův ústav zkoumá i jiné účinky nových protilátek

Lékaři v Humboldtově ústavu tropické medicíny v Peru již zkoumají potenciál k prevenci nebo léčbě onemocnění jater hepatitidy B a jiných nemocí pomocí protilátek lam alpak. Výzkum zatím probíhá v laboratorních podmínkách, nikoliv s lidmi, kteří trpí onemocněním. Podle odborníků je před protilátkou ještě dlouhá cesta, vše se však zatím vyvíjí pozitivně. Výzkumníci říkají, že lamy při výzkumech nijak netrpí. Injekčně je jim vstříknut virus, vůči němuž jsou lamy rezistentní. Následně jim je pouze odebrána krev.

Autor: ElS, Zdroj: Global Post

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek