KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Le Penová chce nabídnout Polsku a Maďarsku spolupráci na „rozložení“ EU

Francouzská krajně pravicová politička a prezidentská kandidátka Marine Le Penová řekla v rozhovoru polským mediím, že pokud vyhraje letošní prezidentské volby, hodlá učinit Polsku a Maďarsku návrh ke spolupráci na snaze o rozložení EU.

...

„Myslím, že můžeme spolupracovat hned v několika záležitostech. Pokud se zítra stanu prezidentkou Francie, proberu s Orbanem (maďarský premiér – pozn. red.), co je pro nás v Evropské unii nepřijatelné, jaké činy nelze dnes v EU tolerovat,“ řekla Le Penová pro polský deník Rzeczpospolita.

Le Penová dále uvedla, že hodlá jednat také s Jarosławem Kaczyńskim, lídrem polské pravicové strany Právo a spravedlnost. „Určitě se na všem neshodneme. Ale to je logické, protože naše země jsou suverénní a mohou svobodně bránit své vlastní zájmy,“ řekla.

Tato „spojenectví“ sice nemusí být formální, nicméně dané státy budou dle Le Penové mít „společné velké myšlenky“. Věří, že vlády Francie a Polska by mohly jednat alespoň o dvou záležitostech. 

První z nich je spor Polska s Bruselem u Ústavního soudu. Varšava zuřila, když EU jako předsedu Evropské rady znovu jmenovala Donalda Tuska, dlouholetého soupeře Kaczyńského. Polsko bylo jedinou zemí, které hlasovalo proti jeho znovujmenování.

Druhou záležitostí je otázka uprchlíků. Brusel chce rozdělit uprchlíky do všech zemí EU na základě kvót, s čímž Polsko nesouhlasí. „EU chce sankcionovat země, které nepřijmou uprchlíky… To je šílenství, které musí přestat,“ řekla Le Penová.

Nicméně členka strany Právo a spravedlnost Beata Mazureková na svém Twitteru napsala, že strana na rozložení EU rozhodně nemá zájem.

Podle deníku Le Penová také uvedla, že společníkem Francie v rozkládání EU by se mohla stát i Velká Británie v čele s premiérkou Theresou Mayovou.

Podle posledních předvolebních průzkumů by měla být Le Penová poražena ve druhém kole prezidentských voleb buď nezávislým kandidátem Emmanuelem Macronem, nebo republikánem Francoisem Fillonem.


Autor: VoZ

Zdroj: Rzeczpospolita

Foto: © Christian Hartmann / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Toto všetko chcel uskutočniť už Dubček ale tý zmrdi ho orpratali.