Politička nenásledovala tradiční postup, který zahraniční návštěvníci dodržují

K incidentu došlo během návštěvy Marine Le Penové (48) na Středním východě, kde chtěla posílit své postavení světového lídra. Návštěva libanonského šejka Abdellatifa Deryana v Bejrútu byla naplánována v dostatečném předstihu. Když byla pravicová politička požádána o to, aby si vzala na hlavu šátek, odmítla to i přes to, že se jedná o tradiční postup, jak zde prokázat svůj respekt.

Le Penová argumentovala tím, že v roce 2015 navštívila egyptské centrum sunnitského islámského učení Al-Azhar, kde se zakrývat nemusela. „Nejvyšší sunnitská instituce na světě to tehdy nevyžadovala, takže k tomu nemám žádný důvod,“ uvedla evropská politička. „Ale na tom nezáleží,“pokračovala. „Vzkažte mé pozdravy velkému muftímu, ale já se zakrývat nebudu,“ řekla Le Penová novinářům.


Deryanův asistent chtěl dát Le Penové šátek, ta jej však odmítla

Podle spolupracovníka Le Penové se zachovala skvěle

Její gesto pochválil jeden z jejích nejbližších spolupracovníků, Florian Philippot. Uvedl, že se jedná o „úžasné poselství emancipace a svobody adresované všem ženám ve Francii i na celém světě.“ Šejk Abdellatif Deryan, který je duchovním vůdcem Dar al-fatwy (nejvyšší sunnitský orgán Libanonu) uvedl, že k Le Penové poslal svého asistenta. Ten jí sdělil, že je třeba si podle protokolu při setkání s muftím zakrýt vlasy.


Deryan uvedl, že představitelé Dar-al-fatwy byli z odmítnutí političky vzít si šátek překvapeni. Je zcela běžnou praxí, že zahraniční politici a diplomaté přijímají zvyklosti světových náboženských institucí a řídí se jimi. Le Penová se však během kampaně začátkem tohoto měsíce zavázala k tomu, že bude podporovat sekularismus jakožto součást své anti-muslimské a anti-imigrační agendy.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail