KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Le Penová vede v předvolebních průzkumech pro první kolo nadcházejících prezidentských voleb

Marine Le Penová, vůdčí představitelka krajně pravicové strany Národní fronta, je s blížícím se prvním kolem francouzských prezidentských voleb, které proběhne na jaře, na prvním místě předvolebních průzkumů.

...

Dle průzkumů by Le Penovou volilo 26,5 % Francouzů, což je o 1,5 % více, než u druhého nejfavorizovanějšího kandidáta, kterým je s 25 % hlasů François Fillon, konzervativec a bývalý premiér.

Do druhého kola prezidentských voleb, které se bude konat v květnu, se dostanou pouze dva kandidáti, při čemž je široce očekáváno, že Le Penová v tomto kole svému soupeři podlehne, mimo jiné proto, že většina francouzských socialistů pravděpodobně podpoří Fillona jakožto „menší zlo“.

V roce 2002 se do druhého kola prezidentských voleb dostal otec Le Penové a zakladatel Národní fronty, Jean-Marie Le Pen, ale v souboji s konzervativcem Jacquesem Chiracem utrpěl drtivou porážku, když získal pouhých 17 % voličských hlasů.

Aktuálně vládnoucí socialisté se chystají svého kandidáta vybrat během tohoto měsíce. Jejich hlavním kandidátem je Manuel Valls, který minulý měsíc odstoupil z funkce premiéra. Nicméně Valls je ve Francii velmi neoblíbený, téměř stejně jako dosavadní prezident François Hollande.

Mezi kandidáty patří také nezávislý Emmanuel Macron, bývalý ministr hospodářství, u kterého se odhaduje, že v prvním kole získá 17 % hlasů.

Nejnovější průzkum provedený organizací Ifop Fiducial pro týdeník Paris Match naznačuje, že Fillon ve druhém kole porazí Le Penovou v poměru 64 % ku 36 % hlasů. Nicméně kdyby se do druhého kola dostal Macron, porazil by Fillona v poměru 52 % ku 48 % hlasů. Průzkum, který má toleranci odchylky 1,3 %, byl na základě vzorku 1 860 registrovaných voličů proveden minulý týden.

Fillon, který s Le Penovou soupeří o pravicové voliče, dnes řekl, že pro Francii je nezbytné zavést imigrační kvóty, ačkoli není jasné, jak tuto myšlenku hodlá realizovat, když je Francie stále součástí Evropské unie. V jeho vyjádření zaznělo: „Chci, aby se Francie mohla každý rok rozhodnout, kolik lidí může na své území přijmout.“

Le Penová navrhla, aby Francie vystoupila ze Schengenského prostoru, tedy sdružení 26 zemí, které povolují vstup do země z jiného státu EU bez hraniční kontroly.

Fillon uspořádal shromáždění v Nice, kde v červenci zemřelo 86 lidí poté, co do davu oslavujícího Den Bastilly najel přívrženec Islámského státu nákladním autem. Fillo dále řekl, že bude naléhat na EU, aby hrozbám islamistických extremistů čelila tím, že zpřísní svou migrační a azylovou politiku. Dalším jeho požadavkem je, aby imigrantům, kteří ve Francii žijí méně než 2 roky, byl odepřen nárok na sociální dávky. K vystoupení ze Schengenského tento týden ovšem řekl, že ho nepodporuje.

Le Penová po vzoru úspěšné kampaně Donalda Trumpa včera řekla, že chce, aby francouzské automobilové společnosti přesunuly své výrobní továrny zpět na území Francie a pokud tak neučiní, budou čelit celním sazbám.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek