Politička označila veškerá obvinění proti své osobě za „politické spiknutí“

Le Penová způsobila velké pobouření, když na Twiteru zveřejnila násilná videa z poprav Islámského státu, na nichž bylo vidět i usmrcení amerického novináře Jamese Foleyho. Evropští poslanci v reakci hlasovali pro to, aby byla Le Penová, která je členkou Evropského parlamentu, zbavena své imunity, jež ji chrání před podobnými právními kroky.

Toto rozhodnutí bude sděleno vyšetřujícímu soudci v Nanterre na předměstí Paříže, který tak bude mít právo Le Penovou přizvat k výslechu. Politička by následně mohla být souzena ještě před dubnovým zahájením francouzských prezidentských voleb. Není to jediné obvinění, které bylo proti Le Penové vzneseno. 

Kandidátka na prezidenta Francie rovněž odmítá s francouzskými soudními orgány spolupracovat ve věci vytváření falešných pracovních míst v Evropském parlamentu (z čehož je obviněna), stejně jako ze zpronevěry peněz EU.

Le Penová označila tato obvinění za politické spiknutí: „Něco takového francouzským občanům jen ukazuje, o čem Evropská unie je a o čem je Evropský parlament. Všechno je součástí systému, který chce zastavit francouzský lid v tom, aby podpořil kandidátku, jakou jsem právě já.“Zavražděný novinář James Foley

Za sdílení násilných videí hrozí Le Penové odnětí svobody na 3 roky nebo vysoká pokuta

Nejnovější kauza kolem Le Penové zahrnuje násilná videa Islámského státu, která politička v prosinci roku 2015 sdílela na svém Twitteru. John a Diane Foleyovi, rodiče zavražděného Jamese Foleyho, uvedli, že necenzurovaná verze popravy jejich syna byla jen nástrojem k tomu, aby z toho Le Penová politicky profitovala. Na dalších záběrech, které pravicová kandidátka sdílela, bylo vidět upálení muže zavřeného v kleci nebo přejetí dalšího muže tankem.

Státní zastupitelství již zahájilo vyšetřování proti Le Penové kvůli spáchání trestného činu „šíření násilných scén“. Politička však odmítla spolupracovat s tím, že měla jakožto poslankyně Evropského parlamentu politickou imunitu. Jenže členové právního výboru EU nyní hlasovali pro zrušení její imunity, rozhodnutí již bylo ratifikováno.

Pokud by byla Marine Le Penová odsouzena, odseděla by si tři roky ve vězení, nebo by musela zaplatit pokutu ve výši minimálně 67 000 eur (více než 1,8 milionu Kč). Zrušení imunity se vztahuje pouze na sdílení násilných videí, nikoliv na obvinění z vytváření falešných pracovních míst, za což Le Penové může hrozit až 10 let odnětí svobody.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail