KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Léčba „petroholismu“: Norsko se snaží snížit závislost na příjmech z ropy

Ropa je bezesporu hlavním zdrojem norského bohatství. Nyní z klimatických důvodů i kvůli ekonomické opatrnosti v této skandinávské zemi zvažují, jak se z tohoto takzvaného „petroholismu“ vyléčit.

...

Strana zelených chce těžbu postupně ukončit

Toto téma se stalo velmi ožehavým v kampani před pondělními parlamentními volbami. Několik menších politických stran v ní vzneslo požadavek na postupné utlumení těžby

„Chceme zastavit průzkum nových ropných nalezišť,“ oznámil jeden z vůdců Strany zelených Rasmus Hansson. „Nepodpoříme žádnou vládu, která nepřijme toto naše ultimátum.“ Strana zelených již dříve deklarovala, že během příštích 15 let chce těžbu ropy v Norsku postupně ukončit.

„Černé zlato“ Norsku umožnilo shromáždit největší státní fond dluhopisů na světě. V současné době má hodnotu téměř 1 bilionu dolarů. Současně si Norsko uvědomuje, že je na ropě až nezdravě závislé. Ukázalo se to před třemi lety. Tehdy pokles cen ropy způsobil ztrátu 50 000 pracovních míst.

„Přichází zima,“ oznámil guvernér centrální banky Øystein Olsen na začátku loňského roku, když si vypůjčil větu z populárního televizního seriálu Hra o trůny. „Prudký pokles cen ropy z léta roku 2014 přinese novou budoucnost naší ekonomiky.“

Náhrada výpadku zisků z ropy je nejasná

Otázkou ovšem zůstává, co v Norsku lukrativní ropný průmysl nahradí. Objevují se pouze nejasné nápady, jako například zelená energie nebo produkce mořských plodů. Nic z toho ale zdaleka nemá příslib podobných zisků jako současná těžba ropy.

Radikálnímu omezení těžby ropy není příliš nakloněná ani veřejnost. Podle průzkumu z konce srpna 70 procent Norů považuje za důležité ropný a plynárenský průmysl zachovat. Pouhých 16 procent obyvatel je proti.

Obě hlavní politické strany – vládní konzervativci i opoziční labouristé – ultimátum Strany zelených odmítají. Je však možné, že k sestavení vládní většiny podpora Strany zelených nebude třeba. Podle předběžných výsledků voleb získali vládnoucí konzervativci spolu se svými dvěma středopravými případnými koaličními partnery 88 křesel, což v 169členném parlamentu znamená těsnou většinu.

I když produkce ropy v Norsku od roku 2001 klesla na polovinu, tak přesto nalezení její plnohodnotné alternativy bude velmi obtížné. Příjmy z ropy totiž tvoří 12 procent norského hrubého domácího produktu a plných 36 procent exportu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek