Corinne Torreová, koordinátorka charitativního programu, v neděli pro deník Independent uvedla, že policisté probouzí také migranty uprostřed noci, obtěžují je a zakazují jim sedět na zemi, zatímco čekají ve frontě na místo v azylovém domě ve čtvrti La Chapelle.

„V období zimy by veřejná moc měla poskytnout střechu nad hlavou všem migrantům, a to jako urgentní záležitost. Místo toho jim pořádková policie zabavuje přikrývky nebo je nutí stát dlouhé hodiny ve frontě, a to vše v absurdní snaze odstranit tyto lidi v nesnázích ze zraku veřejnosti. Toto popírání reality ve formě použití násilí musí přestat,“ řekla Torreová. Ve svém prohlášení také uvedla, že její organizace minulý týden pomáhala 8 lidem, kteří se dostali téměř do stavu podchlazení.

Torreová dále řekla, že pařížské centrum pro přijímání migrantů, které je jediné ve městě a bylo otevřeno v listopadu, je již několik týdnů soustavně plné, přičemž každý den čeká ve frontě na místo v tomto centru 100 až 150 migrantů, kteří musí spát venku mnohdy i několik dní, než se uvolní místo.

Centrum, které francouzskou vládu stálo 6,5 milionu eur (175,5 milionů Kč), předkládá Paříž jako příklad, který by měli ostatní následovat. Jeho stavba začala poté, co bylo v Paříži od června 2015 do listopadu 2016 vyklizeno 30 provizorních uprchlických táborů.

Uzavření notoricky známého migrantského tábora v Calais přezdívaného „Džungle“ vedlo také k přítoku migrantů, kteří spí volně na ulicích francouzského hlavního města. Ihned po uzavření tábora v Calais začala vznikat „stanová města“, která ale francouzský prezident Hollande nařídil vyklidit policií, protože „nebyla hodna Francie“ a nemohla být „tolerována“.

Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux se policejních orgánů ale zastal, naléhal na ukončení „národního sportu zpochybňování“ policejní práce: „Absolutně s tímto pohledem nesouhlasím. To, co policie v současnosti dělá, je, že poskytuje útočiště pro zranitelným lidem,“ řekl v neděli.


Autor: VoZ

Zdroj: Independent

Foto: Reuters