KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Létající auto se začne prodávat v roce 2017, říká AeroMobil

Chtěli jste si někdy koupit létající auto? Musíte počkat už jen pár let, říká firma, která vybudovala prototypy, jež mohou jak jezdit, tak létat.
...

Prodej do dvou let

Létající roadster, sportovní dvoumístný automobil, který se transformuje do lehkého sportovního letadla, si klade za cíl pokračovat v prodeji v horizontu pouhých dvou let. Firma AeroMobil má sídlo na Slovensku a už nyní láká zákazníky na svůj ojedinělý výtvor. "Jsme přesvědčeni, že v roce 2017 budeme moci zahájit prodej," řekl spoluzakladatel společnosti a generální ředitel Juraj Vaculík na prezentaci v South By Southwest Interactive konferenci v Austinu. Limitovaná edice vozu je zaměřena na "bohaté a letové nadšence" a bude mít dolet téměř 700 km na normální benzín, řekl Vaculík. Stroj je vybaven částečným autopilotem a padákem, který se automaticky spustí v případě, že pilot nebude schopen řídit.

Nikdo nemusí vyskakovat ven

"Nikdo nemusí vyskakovat ven", říká Vaculík. V případě nehody, nemoci, či jiného důvodu se spustí padák, který snese na zem celé vozidlo i s pilotem. Vaculík řekl, že vozidlo bude stát několik stovek tisíc dolarů. Společnost už ale také plánuje létající automobily pro masy, které si budou moci dovolit i méně bohatí lidé. Vaculík říká, že létající auta by byla ideální pro výlety až do zhruba 640 km, kde bude odbourán cestovní čas, spolu s bezpečnostními letištními kontrolami a cestování tak bude o polovinu rychlejší. Výhodou může být i létání do míst, kam nevedou silnice a celkově to může silniční dopravě ulevit. Létající auta by byla rozčleněna ve vzduchovém prostoru místo v zácpách na silnicích. Vaculík říká, že výška letu by byla do tří kilometrů.

Debut v Montrealu

Aeromobil založili společně Vaculík a jeho přítel Stefan Klein. Společnost ohromila svět s jeho prvním funkčním prototypem létajícího auta na Montreal Aerotech kongresu v Montrealu v roce 2013. Loni na podzim se ve Vídni předváděl pokročilý prototyp létajícího roadsteru, Aeromobil 3.0, který se vejde do běžného parkovacího místa a startuje a přistává na travnatých pásech o délce 200 metrů. "Teď není potřeba ani letiště," řekl Vaculík. Dodal, že si představuje takové přistávací pásy, které by mohly být snadno postaveny na stranách silnic, nebo vedle čerpacích stanic. Majitelé těchto stanic by pak mohli tyto plochy zpoplatňovat.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo News
Foto: Achim Hepp CC BY-SA 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek