KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Levicová Syriza vrátila do hry třídní boj

Pokud by v posledních volbách v Řecku nevyhrála levicová Syriza, ale pravice, „Velká trojka“ by podmínky splácení řeckého dluhu o něco změkčila, pravicová vláda by je bez problému akceptovala a bylo by po problému.
...

Pokud by Řecko nebylo v eurozóně a mělo pravicovou vládu, MMF by mu poradilo, aby devalvovalo svoji měnu, věřitelům doporučilo část řeckého dluhu odepsat, aby Řecko dokázalo své dluhy vůbec do budoucnosti splácet a opět by bylo po problému. 

Co čert nechtěl, v Řecku vyhrála levice a bohužel pro ni, Řecko v eurozóně je a tak svou měnu devalvovat nemůže a pravicové evropské vlády už z principu odmítají odepsat jeho dluhy. 

Hovořím-li o pravicových vládách, řadím mezi ně i vlády sociálně demokratické, které dnes ve vztahu ke kapitalismu hrají roli „falešné levice“. Zaznamenal laskavý čtenář, ohledně Řecka, nějaké rozpory ve vyjádření levicového Sobotky a pravicové Merkel? „Falešná levice“ je - ve skutečnosti - jen levým křídlem pravice a skutečně levicová Syriza její falešnost plně odhaluje! Proto musí být - jako nevítaná konkurence - naprosto a totálně zničena!

Řecku tak zbývá jediné – vnitřní devalvace – jinými slovy škrtat, škrtat a zase jen tupě škrtat a propadat se do stále hlubší ekonomické i sociální propasti. Právě díky tomuto chybnému receptu „Velké trojky“ se na řecké politické scéně objevila skutečně levicová Syriza, která se svým voličům zavázala, že s politikou škrtů a utahování opasků skoncuje.

Syriza tak - zřejmě nevědomky -  vypustila z láhve džina třídního boje mezi bohatými (věřitelskými) státy a chudými (dlužnickými) státy. Na pozadí „boje o splacení dluhu“ se tak začíná odehrávat hlavní boj - mezi antikapitalistickou levicí a pravicí. Naprosto logické je, že pravice nikdy nemůže dopustit, aby antikapitalistická levice v nějaké zemi EU zvítězila. Jejím cílem se stalo levicovou Syrizu za každou cenu „odstřelit“ a zároveň tak vyslat varování všem dalším zadluženým evropským zemím, aby věděly zač je toho loket, začnou – li volit levicové strany typu Podemos a pokusí se bohatým odporovat! 

A jaký bude výsledek třídního boje? Pokud se nepodaří Syrizu legálně „odstřelit“ (např. v příštích volbách), využije pravice osvědčeného receptu z roku 1967 a v Řecku převezme moc – vojenským pučem – nějaká nová plukovnická junta. A opět bude po problému! Otevřenou otázkou zůstává: „na jak dlouho“? 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek