KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Libyjská pobřežní stráž vyhrožuje střelbou neziskovým organizacím zachraňujícím migranty

Jedna z humanitárních organizací působících ve Středozemním moři obvinila libyjskou pobřežní stráž z toho, že neziskovým organizacím vyhrožuje střelbou, pokud budou nadále zachraňovat z moře migranty. Libyjská pobřežní stráž podle všeho už vystřelila směrem k lodi patřící neziskové humanitární organizaci několik varovných výstřelů. 

...

Libyjská loď se k lodi neziskové organizace přiblížila na vzdálenost zhruba 1,3 kilometru

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, která se zaměřuje na „záchranu životů na moři,“ uvedla, že se v pondělí ráno dostala do nepříjemné situace s lodí libyjské pobřežní stráže. Zhruba 21 kilometrů od libyjského pobřeží se k lodi humanitární organizace přiblížila libyjská loď.

„Loď libyjské pobřežní stráže se k nám přiblížila zhruba na vzdálenost 1,3 kilometru. Byla jsem zrovna na palubě a tak jsem viděla loď i bez dalekohledu,“ uvedla mluvčí Proactiva Open Arms Laura Lanuzová.


Ve zvukových záznamech, které posádka lodi patřící humanitární organizaci zaznamenala, je slyšet hlas, který údajně patří libyjskému personálu. Hlas řekl, aby loď Proactivy opustila oblast. Když posádka tuto zprávu přijala, libyjská stráž ještě dodala, že pokud se loď patřící humanitární organizaci vrátí, pak na ni libyjská strana zahájí střelbu.

Proactiva se krátce před incidentem podílela na záchraně 126 lidí

Lanuzová uvedla, že se loď Proactivy dva dny před incidentem podílela na záchraně celkem 126 lidí, kteří byli předáni do rukou italské pobřežní stráže. Evropská unie poskytla začátkem tohoto roku více než 200 milionů eur na boj proti obchodování s lidmi z Libye.

Balíček finanční pomoci krom jiného zahrnoval financování výcvikové mise EU zaměřené na libyjské námořnictvo a pohraniční stráž.

Odhaduje se, že od roku 2014 dosáhlo italských břehů prostřednictvím středomořské trasy celkem 600 000 přistěhovalců. V letošním roce dosáhlo italských břehů zhruba 93 000 migrantů, od ledna však podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci zahynulo 2 208 lidí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek