KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Libyjský kazatel na sociálních dávkách je ve Švýcarsku stíhán za nenávistné projevy v mešitě

Ve švýcarském městě Bielu čelí vyšetřování Libyjec, který sem přišel téměř před 20 lety jako žadatel o azyl. Při svých kázáních v místní mešitě vyzýval k likvidaci nemuslimů.

...

Na dávkách získal téměř 14 milionů korun

O jeho nenávistných projevech informovala ve středu švýcarská média včetně televize SRF a deníku Tages-Anzeiger a způsobila tím značný rozruch. Vyšlo totiž rovněž mimo jiné najevo, že tento nezaměstnaný muž dlouhé roky parazituje na štědrém švýcarském sociálním systému, když jenom za posledních 13 let dostal 600 000 franků (téměř 14 milionů korun).

Tento 64letý muž působí jako příležitostný kazatel v mešitě Ar Rahman v Bielu. V kázání, které odvysílala televize SRF a je přičítáno právě tomuto Libyjci, je vzýván Alláh, aby „zničil všechny nepřátele naší víry, zničil židy, křesťany, hinduisty, Rusy a šíity.“

Tento kazatel do Švýcarska přišel jako uprchlík již v roce 1998 a o tři roky později zde získal azyl, když tvrdil, že čelí pronásledování ze strany režimu plukovníka Kaddáfího. V současné době má přidělené takzvané povolení C, které mu zaručuje ve Švýcarsku trvalý pobyt.

Může přijít o trvalý pobyt

Podle informací deníku Tages Anzeiger muž ve Švýcarsku normálně pracoval a za posledních 13 let navíc na sociálních dávkách dostal téměř 600 000 švýcarských franků. Podle tiskové agentury NTS byl ve svém bydlišti ve městě Nidau dlouholetým klientem místního sociálního odboru, který nyní požaduje „okamžité prošetření proti němu vznesených vážných obvinění.“

Agentura NTS nicméně doplnila, že sociální pomoc je poskytovaná bez ohledu na osobní postoje klienta, „pokud tyto názory nejsou v rozporu s trestní legislativou“. Nyní vedení města Bielu zvažuje podání žaloby proti kazateli kvůli podezření ze šíření nenávisti.

Kazateli byl letos 3. října švýcarským migračním úřadem SEM zrušen status uprchlíka, protože bylo zjištěno, že je vlastníkem libyjského pasu a několikrát dokonce Libyi navštívil.

Od tohoto rozhodnutí muž nemá právo na azyl a spadá do působnosti cizineckého práva, což znamená, že za určitých podmínek může přijít o trvalý pobyt ve Švýcarsku. Současně má ale právo se proti tomuto případnému rozhodnutí odvolat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek