KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Londýnská King’s College nahradí po nátlaku studentů busty svých zakladatelů členy etnických menšin

Zakládající instituce Londýnské univerzity King’s College se rozhodla ustoupit nátlaku ze strany studentů tím, že nahradí busty a portréty svých zakladatelů členy etnických menšin. Světově uznávaný institut psychiatrie, psychologie a neurovědy má v plánu přesunout podobizny zakladatelů fakulty pryč ze vstupní zdi, kde se doposud nacházely. Portréty budou nahrazeny podobiznami černošských a menšinových vědců. 

...

Portréty budou nahrazeny „stěnou rozmanitosti“

Návrh na změnu odhalil profesor Patrick Leman, který je děkanem tohoto londýnského vzdělávacího institutu. Leman uvedl, že by fakulta neměla být naplněna pouze „bustami vousatých mužů z 20. let 20. století.“ Leman podotkl, že rozhodně nehodlá nic „vyhazovat do koše,“ ale že chce, aby byl jeho institut méně „odcizující.“

King’s College byla založena v roce 1924 jakožto lékařská škola, a to díky finančnímu daru doktora Henryho Maudsleye, který byl průkopnickým britským psychiatrem. Jeho busta byla ve vstupní hale budovy školy společně s bustou sira Fredericka Motta, který vypracoval plány na univerzitní kurzy pro výuku psychiatrie v roce 1896. Právě tyto dvě podobizny jsou nejspíš předmětem změn plánovaných ze strany současného děkana.

Leman uvedl, že portréty, které lemují hlavní vchod, téměř všechny vyobrazují „bílé lidi středního věku“ a že budou proto nyní nahrazeny „stěnou rozmanitosti.“ Dodal, že všechny současné portréty bývalých děkanů budou „odebrány“ a stejně jako různé učební materiály (anatomické materiály, diagramy), budou nahrazeny tak, aby reprezentovaly „řadu etnických skupin“ a ne jenom bílou rasu.


Londýnská King’s College chce podle všeho nahradit busty a portréty svých zakladatelů Dr. Henryho Maudsleyho (vlevo) a Sira Fredericka Motta (vpravo).

Busty budou umístěny na „méně prominentních místech“

„Pokud jde o naše studenty, snažíme se zde odrážet jejich rozmanitost. Také se však snažíme být více interkulturní v oblasti rozvoje vědy,“ řekl Leman v rozhovoru pro deník The Telegraph. Keith Mott, systémový inženýr a přímý potomek sira Frederika Motta, uvedl, že zatímco není tímto plánem nijak dotčen, varoval před tím, aby se ostatní univerzity nesnažily tímto způsobem smazat svou kontroverzní historii.

Busty bělošských zakladatelů školy budou nyní podle děkana umístěny na „méně prominentních místech.“ Zatímco však profesor Leman tvrdí, že jsou studenti se změnami spokojeni, neplatí to tak u všech. Prezident King’s Conservative Association Sam Barrett uvedl, že se jedná o „dekolonizaci učebních oslov.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek