KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Londýnské metro chce nahradit slova „Dámy a pánové“ v rozhlase genderově neutrálními osloveními

Londýnské metro se rozhodlo v rámci oznamovacího rozhlasu zakázat oslovení „Ladies and Gentlemen“ (Dámy a pánové) a nahradit jej genderově neutrálními výrazy. „Chceme, aby se všichni v naší dopravní síti cítili vítáni. Přezkoumali jsme jazyk, který používáme v oznámeních a nyní se hodláme ujistit, že je plně inkluzivní, aby odrážel velkou rozmanitost Londýna,“ uvedl ředitel pro zákaznickou strategii Mark Evers. 

...

Podle obhájců změny je výraz „Ladies and Gentlemen“ zastaralý

Podle deníku Telegraph byli všichni pracovníci londýnského metra informováni, aby používali pozdravy jako „dobré ráno všem,“ aby se všichni cestující cítili vítáni. Pozměněny budou i všechny předem nahrané fráze. Obhájci, kteří byli pro změnu, uvedli, že je výraz „Ladies and Gentlemen“ sice zdvořilý, ale zastaralý.  

Podle BBC toto rozhodnutí pochválila i advokátní skupina Stonewall, podle níž je jazyk pro „lesby, gaye, bisexuály a transgender komunitu velice důležitý a způsob jeho používání může zajistit, aby se všichni cítili jako právoplatná součást společnosti.“

Provozovatel metra se předem omluvil za to, že zaměstnanci sem tam starý výraz použijí

„Čas od času nejspíš zaměstnanci použijí výraz dámy a pánové,“ uvedla společnost Transport for London ve svém prohlášení, aby se předem ospravedlnila za možné problémy. „Pokud se to stane častěji, naše zaměstnance napomeneme,“ dodala společnost.

Londýnský starosta Sadiq Khan mezitím podotkl, že londýnské metro „slouží živému, rozmanitému a multikulturnímu městu a poskytování komplexních dopravních služeb je jeho cílem.“ „Jsem si vědom toho, že někteří cestující nejsou spokojeni se způsobem, jakým jsou staniční hlášení formulovány,“ dodal.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek