KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Londýnský Uber přišel o svou licenci, zákaz se dotkne 40 000 řidičů

Vlna kritiky ze strany tisíců pravidelných pasažérů a téměř půl milionu podpisů za necelých 24 hodin pod peticí za obnovení licence. Tak vypadá reakce Londýňanů na rozhodnutí správního orgánu zodpovědného za dopravu v Londýně, který v pátek rozhodl, že společnosti Uber odebere licenci na provoz své služby v britské metropoli.

...

Uber dle regulačního úřadu nespolupracoval a dostatečně nekontroloval své řidiče

Vládní regulační úřad Transport for London (TfL) své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Uber v řadě případů nenahlásil kriminální činnost páchanou svými řidiči a neumožnil rovněž regulačním úřadům plný přístup do své aplikace, čímž „úřadům znemožnil konat svou regulační a právní činnost“ a není tak dostatečně „vyhovující, aby mohl vlastnit licenci“ umožňujíc provoz taxislužby na území britského hlavního města.

Firma ze Silicon Valley – která aktuálně obsluhuje více než 5 miliard pasažérů ve více než 630 městech na celém světě – má nyní obavy, že rozhodnutí britského dopravního regulátora může povzbudit autority v jiných zemích, aby si na Uber posvítily a přišly s vlastními omezeními.

Kdo je nečekaným oznámením rozhořčen možná ještě více než samotná společnost, jsou pasažéři, podle kterých jim zákaz Uberu znemožní například cestovat pohodlně domů pozdě v noci. Obavy panují i o desetitisíce řidičů, kteří přijdou o práci.

Uber se plánuje proti zrušení své licence odvolat a jako jeden z argumentů bude moci použít i petici volající po zrušení rozhodnutí TfL, která v prvních 24 hodinách získala podpisy téměř 500 tisíc Londýňanů.

Kritici Uberu však trvají na tom, že společnost nedokázala správně prověřovat své řidiče a je příkladem takzvané „sdílené ekonomiky“, která svým pracovníkům nedává žádná zaměstnanecká práva.

Odvolání Uberu bude stát i na masivní petici

Zatímco obávající se řidiče Uberu a protestující řidiči společnosti v pátek téměř jednohlasně pustili do kritiky rozhodnutí, řidiči standardních taxíků si nad rozhodnutím a potenciálním odpadnutím vážného konkurenta s úsměvem mnou ruce.

Otec tří dětí Bangalie, který pro Uber jezdí již téměř rok, se nyní obává, že pokud odvolání Uberu nebude úspěšný, bude nucen požádat o sociální dávky: „Rodina se o budoucnost mé práce bojí, i když mi přiznají sociální dávky, nebudu mít tolik peněz.“

Pravidelná uživatelka Uberu Luxy Williams (30) se k zákazu vyjádřila: „Je to hrozné, využívám Uber pravidelně asi třikrát týdně a ušetřím díky němu oproti černým taxíkům dost peněz.“

Řidič jednoho z tradičních londýnských černých taxíků Kenneth Stein (54) zase prohlásil: „Nemám nic proti řidičům Uberu, ale my jako řidiči černých taxíků jsme zregulovaní od hlavy až k patě, zatímco na ně se nevztahují téměř žádné regulace.“

Uber ve svém oficiálním vyjádření napsal, že toto rozhodnutí „ukáže světu, že Londýn je inovativním společnostem uzavřen, nikoliv otevřen.“ Aktuální licenci na provozování taxislužby na území Londýna vyprší platnost 30. září tohoto roku.


V rámci boje proti rozhodnutí nyní Uber rozesílá správy všem svým řidičům a vyzývá je, aby rovněž podepsali petici. V době psaní tohoto textu (9:40 ráno) bylo pod peticí podepsáno více než 450 000 osob a do cílového milionu chybělo pouhých 50 tisíc. Petice byla přitom vypsána teprve v pátek.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek