KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Lucifer“ potrápil Evropu, podle vědců by vedra mohla do roku 2100 zabíjet až 150 tisíc Evropanů ročně

Deset zemí jižní a střední Evropy bylo nuceno vyhlásit stav pohotovosti kvůli vlně veder přezdívané „Lucifer.“ Tato vlna způsobila, že na mnoha místech stouply teploty nad 40 °C. Vědci nyní varovali, že by extrémní vlny veder v Evropě mohly do roku 2100 mít na svědomí až 152 000 lidských životů ročně. 

...

Vedra si vyžádala několik životů, nemocnice přijaly plno lidí s úpalem

Červený stupeň pohotovosti kvůli extrémním horkům musela vyhlásit Itálie, Švýcarsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Slovinsko a Srbsko. Slavná florentská galerie Uffizi musela být v pátek dočasně uzavřena poté, co v budově přestala fungovat klimatizace.

Řecko, Španělsko, Bulharsko, Francie, Makedonie, Slovensko a Moldavsko vydaly oranžový stupeň pohotovosti, aby tak upozornily na možnost zhoršení teplotní situace. Kvůli vlně veder už zemřeli nejméně dva lidé - jeden v Rumunsku a druhý v Polsku. V Itálii rovněž zahynula žena, kterou sežehl požár vzniklý kvůli suchu a vysokým teplotám. Do nemocnic pak bylo přijato mnoho dalších lidí kvůli úpalu.

„Během dvou hodin mé služby jsem viděl, jak se na ulici udělalo z horka slabo čtyřem lidem,“ uvedl zaměstnanec dopravní hlídky z Bělehradu. Úřady v Srbsku, Bosně, Makedonii a Chorvatsku lidem doporučily, aby zůstali ve svých domovech a vyhýbali se slunci.

Vědci v souvislosti s vedry varovali, že by počet evropských obětí katastrof způsobených vlivy počasí mohl do roku 2100 vzrůst až o 50 %. Mezi tyto vlivy pak byly zařazeny vlny horka, studené vlny, požáry, sucha nebo naopak povodně a vichřice. Tyto problémy by mohly ovlivnit až dvě třetiny evropské populace ročně do konce tohoto století.

Evropu zasáhly vedra přesahující 40 °C

Do konce století může být extrémním vlivům počasí ročně vystaveno až 351 milionů Evropanů

„Zjistili jsme, že katastrofy způsobené vlivy počasí by mohly postihnout přibližně dvě třetiny evropské populace ročně do roku 2100 (tedy zhruba až 351 milionů lidí) ve srovnání s 5 % v období let 1981 až 2010. Do roku 2100 by pak mohlo dojít až k 50násobnému počtu úmrtí kvůli těmto vlivům, což představuje 152 000 lidí ročně,“ uvedli vědci ve studii publikované v časopise The Lancet Planetary Health.

Podrobná studie zjistila, „že pokud lidstvo neomezí globální oteplování a nepřijme vhodná adaptační omezení, pak by mohlo být škodlivým klimatickým extrémům ročně vystaveno až 351 milionů Evropanů do konce tohoto století.“

V Dubrovníku byly zdejší kašny v největších vedrech doslova obloženy osvěžení-chtivými lidmi

Vědci pracovali s následky nejčastěji se vyskytujících katastrof způsobených vlivy počasí ve 28 státech EU, Švýcarsku, Norsku a na Islandu a analyzovali záznamy o katastrofách z let 1981 až 2010. Cílem bylo propojit záznamy z minulosti s pravděpodobnostními změnami klimatu a vyhodnotit, jaké následky to může způsobit.

„Tepelné vlny jsou nejnebezpečnějším rizikem,“ uvedli autoři studie a dodali, že v referenčním období (1981 - 2010) bylo v Evropě zaznamenáno 2 700 úmrtí ročně souvisejících s teplem. „Očekává se, že bude toto číslo exponenciálně narůstat a dosáhne téměř 152 000 v období let 2071 až 2100,“ tvrdí vědci. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek