KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Lukašenko chce vylepšit vztahy s EU

Muž, který by se dal označit za evropského vyděděnce a autokratického diktátora, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, chce zlepšit své vztahy s Evropskou unií. K tomu by chtěl využít právě probíhajícího summitu v Minsku.
...

Lukašenko vítal Merkelovou s kyticí květin

Včera začalo jednání čtyř velmocí kvůli krizi na Ukrajině. Jednání ze zúčastnila za Německo kancléřka Angela Merkelová, za Francii prezident Francoise Hollande, za Ukrajinu prezident Petro Porošenko a za Rusko prezident Vladimir Putin. Běloruský prezident Lukašenko, který je v rámci Evropy spíše v nemilosti, se hosty snažil mile uctít. Kancléřku Merkelovou například přivítal květinami. Běloruský prezident se se všemi představiteli jednání vyfotografoval, i když sám se jednání nezúčastnil. Podle pozorovatelů je pro Bělorusko konaný summit velice dobrým diplomatickým krokem.

Bělorusko čekají volby

Bělorusko se chystá na nové volby, které se budou konat v listopadu. Kontext voleb je však velice odlišný od voleb před pěti lety. Běloruská opozice je velice roztříštěná a demoralizovaná, někteří říkají, že by bylo dobré, aby Lukašenko vyhrál. V současnosti jsou vztahy mezi Lukašenkem a Putinem, které byly dříve dobré, na mrtvém bodě. Běloruský vůdce totiž odmítl uznat ruskou anexi Krymu, vyjádřil se pro obranu celistvosti Ukrajiny a odmítl také zákaz vývozu určitých potravin do Evropy tak, jak to učinilo Rusko. Lukašenko se nyní snaží pěstovat své vztahy se západními a prozápadními zeměmi a posiluje i kontakt s USA. V současnosti však panuje obava z toho, že Putinův neo-imperialismus se stejně jako na Ukrajinu zaměří i na Bělorusko. I zde se totiž nachází rusky mluvící oblasti a po ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi je hrozba čím dál reálnější.

Válečný akt

Lukašenko vydal zákon, který říká, že pokud se na běloruském území objeví jakékoliv ruské vojenské jednotky (ať už přímo armáda, nebo dobrovolníci), bude to považováno za válečný akt. Lukašenko také "zavírá oči" před běloruskými nacionalisty, kteří šli dobrovolně bojovat na stranu ukrajinské fronty. Podle Lukašenka získají bojové zkušenosti a v případě napadení Běloruska se síly těchto dobrovolníků budou hodit.

Lukašenko nemůže od návštěvy západních zemí nic očekávat

Podle kanceláře Angely Merkelové si Lukašenko nemůže od návštěvy Německa a Francie nic slibovat. Lukašenko poskytl Minsk jako místo mírových jednání dobrovolně, nikoliv za nějakou odplatu. Podle mluvčího Angely Merekelové Steffena Seiberta nemůže Lukašenko očekávat, že by se ze strany EU nějak změnil postoj k jeho diktátorské vládě. Seibert však dodal, že jsou Bělorusku všichni velice vděční za to, že poskytlo zázemí pro mírová jednání na neutrální půdě. Někteří evropští činitelé však mají za to, že by Bělorusko nějakým způsobem odměněno být mělo. Lukašenkovým cílem je především to, aby Rusku ukázal, jakou podporu má ze strany západních zemí, od nichž očekává, že mu tuto podporu nějakým způsobem oficiálně projeví. Běloruský prezident je však v řadě západních zemí znám pod přezdívkou "poslední evropský diktátor". Tuto přezdívku mu udělil bývalý americký ministr zahraničí v roce 2005 a od té doby se ujala.

Autor: ElS, Zdroj: EU Observer

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek