KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Macron odhalil plány řešení migrační krize

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil po setkání s africkými a evropskými lídry svůj plán na omezení migrace přes Středozemní moře...

...

Jeho plán zahrnuje boj proti pašerákům lidí, zlepšení stability v Libyi a zvýšení pomoci tranzitním zemím. Macron dále chce, aby žádosti o azyl byly vyřizovány v Libyi, Čadu a Nigeru.

Nigerský prezident Mahamadou Issoufou řekl, že pašerákům lidí musí být zpřístupněny alternativní možnosti živobytí. Dle jeho slov destabilizovali také jeho zemi, když z Libye při provádění migrantů skrz poušť přináší zbraně.

Itálie žádá snížení kulturního dopadu masové migrace

Italský premiér Paolo Gentiloni zase uvedl, že chce, aby migrační toky klesly na zvládnutelnou úroveň a aby byl snížen kulturní dopad masové migrace na hostitelské země. Itálie své partnery z EU již dlouho žádá, aby jí pomohli s ubytováváním migrantů, protože její přijímací centra jsou přelidněná.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že boj proti pašerákům lidí musí jít ruku v ruce s rozvojem. „Bez budoucí perspektivy pro lidi z Afriky nebudeme schopni vypořádat se s problémem ilegální migrace,“ řekla.

Evropská unie v roce 2015 přislíbila vyčlenit 1,8 miliardy eur pro iniciativy, které mají africkým zemím pomoci zastavit tok migrantů do Evropy. Mezi tyto iniciativy patří například posílení dohledu nad hranicemi podél migračních tras či schémata pro vytvoření pracovních míst v chudých komunitách.

Při cestě do Evropy letos zemřelo 2000 lidí

Nebezpečnou cestu z Libye do Itálie již letos podniklo téměř 100 000 migrantů, přičemž Mezinárodní organizace pro migraci OSN uvádí, že více než 2000 lidí na této cestě zemřelo.

V červenci klesl počet lidí plujících z Libye do Itálie o 57 % oproti červnu, což se dle úřadů stalo zčásti také proto, že Itálie posílila spolupráci s libyjskými bezpečnostními silami.

Nicméně v Libyi stále panuje velká nestabilita, což bude velkou překážkou pro tamní provoz případných „hotspotů“ vyřizujících žádosti o azyl.

Španělsko naopak toto léto zaznamenalo prudký nárůst migrace, protože velké množství migrantů se rozhodlo podstoupit mnohem kratší cestu po moři z Maroka.

Migranti pochází většinou ze Západní Afriky, při čemž nejčastějšími zeměmi původu jsou Nigérie, Pobřeží Slonoviny a Guinea. Ve většině případů je s nimi jednáno jako s ekonomickými migranty, nikoli jako s uprchlíky prchajícími před perzekucí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek