KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Macron pod palbou Twitteru po poznámce, že Afričané mají civilizační problém a příliš mnoho dětí

Nově zvolený prezident Francie Emmanuel Macron dostal od uživatelů Twitteru za vyučenou. Ve věku sociálních sítí se totiž neformální odkazy na „civilizační“ problémy Afriky a demografické problémy afrických žen, které „mívají až osm dětí," příliš nehodí. Macron si během summitu G20 neodpustil poznámku, která se nesetkala zrovna s kladným přijetím. 

...

Vysoká porodnost afrických žen je podle Macrona „destabilizující“

Novinář z Pobřeží slonoviny požádal Macrona během tiskové konference na summitu G20 v Hamburku, aby mu vysvětlil, proč neexistuje něco jako Marshallův plán pro Afriku, jakožto odkaz na obrovskou míru finanční pomoci, kterou USA investovaly do zničených evropských zemí po druhé světové válce.

Macron na otázku odpověděl v tři a půl minuty trvajícím monologu. Zmínil civilizační problémy, kterým Afrika čelí i rozdíly mezi poválečným projektem, jakým byl Marshallův plán a moderními programy pomoci, které jsou určeny k řešení nejrůznějších problémů v různých zemích.

Do centra kritiky dostalo Macrona už jen pouhé použití slova „civilizační,“ což zní jako nešťastně zvolené rasistické hodnocení s tím, že evropská „civilizace“ je odlišná a možná i lepší než ta africká. To, co následovalo poté, však rozpoutalo na sociálních sítích opravdovou bouři. Prezident uvedl, že jedním z hlavních problémů, kterým Afrika čelí, je to, že zdejší ženy mívají kolem „sedmi až osmi dětí,“ což Macron považuje za „destabilizující.“

Uživatelé Twitteru rozpoutali na základě sestříhaného klipu bouřlivou diskuzi

Sestříhaná odpověď, která vypadala, jakoby se jednalo o jednu větu, spustila na Twitteru opravdový rozruch. „Hlavní výzva Afriky je dnes naprosto odlišná, je mnohem hlubší, civilizační. Jaké jsou problémy Afriky? Neúspěšné státy, složité demokratické přechody a demografické změny, což je jedna z největších výzev, kterým Afrika čelí,“ stálo v sestříhaném prohlášení, které bylo na internetu sdíleno.

Poté prezident uvedl, že „i když by byly do zemí, v nichž mají ženy běžně sedm až osm dětí, investovány miliardy eur, ničemu by to nepomohlo.“ Lidé na internetu pochopili Macronovo tvrzení tak, že prezident obviňuje ze všech afrických problémů vysokou porodnost žen, jinými slovy, že africké ženy jsou hlavním problémem Afriky. A to zní opravdu velice špatně.

Sestříhaný klip však výsledný dojem z Macronova proslovu značně ovlivnil, jeho celková původní odpověď už tak hrozně nepůsobí. Bez ohledu na to ale Macronova slova rozhodně nebyla dobře zvolena.

Lidé na Twitteru si s prezidentem opravdu nebrali servítky:

„Nyní, když se stal Macron prezidentem, tak se teprve začíná vybarvovat. Za problémy Afriky viní vysokou porodnost,“ uvedla uživatelka Denea Joseph.


„Macronovy komentáře ohledně Afriky…Co jste očekávali? Jeho předkové kolonizovali velká území tohoto kontinentu,“ uvedla Zara Ghana.

„Macronova řeč byla tak špatná díky odkazu na koloniální postoje,“ uvedl uživatel Vai.

„Zrekapitulujeme si seznam liberálních lídrů: Macron označil Afriku za necivilizovanou, Merkelová je pouze pro sňatky mezi mužem a ženou a Hillary zaměstnávala otroky na čištění záchodů,“ napsal uživatel vystupující jako Colonial Marine.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek