KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Macron si posvítí na bohaté, uvalí nové daně na šperky, supersporty a luxusní jachty

Stejně jako jeho předchůdce Francois Hollande i současný francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl, že ti nejbohatší by státu měli platit víc. Zákonodárci z jeho parlamentní strany změny připravují po vlně kritiky, která doprovázela Macronovo zrušení předchozího progresivního zdanění pro bohaté.

...

„Prezident bohatých“

Macronova vláda do svého státního rozpočtu pro rok 2018 chce navrhnout zavedení nové speciální daně, která by se vztahovala pouze na majitele luxusních jacht, sportovních vozů a vzácných kovů.    

Zákonodárci změnu v daňovém systému připravují poté, co prezident minulý týden dostál svému předvolebnímu slibu a zrušil daň z bohatství, kterou sice podporovatelé označovali za symbol sociální spravedlnosti, ale kritici zase varovali, že její zavedení vyvedlo z Francie stovky milionů eur.

Daň z bohatství přísněji danila všechny osoby s majetkem přesahujícím hranici 1,3 milionu eur (více než 33,5 milionů korun) a úspěšně tak ze země do zahraničí vyhnala tisíce milionářů.

Jakmile Macron tuto daň zrušil, osočila jej levice z toho, že je „prezidentem bohatých“ – nálepka, se kterou se bývalý Rotschildův bankéř potýká již od svého nástupu do funkce.

Zákonodárci chtěli původně více zdanit pouze reality

Daň z bohatství ve Francii v 80. letech minulého století zavedli socialisté. Původním Macronovým plánem bylo nahradit ji pouze daní z nemovitostí a luxus nechat stranou.

„Myšlenkou daně z bohatství byla snaha, aby pro účastníky na ekonomické produkci neexistovala brzda, abychom potlačili daně, které odrazují investory, řekl pro Ouest France lídr Macronovy parlamentní strany Republika na pochodu.

„Danění realit je s tímto slučitelné, ale zboží jako jachty, luxusní vozy nebo vzácné kovy rovněž nepřispívají k produktivní ekonomice,“ dodal Ferrand se slibem, že má pro tuto plánovanou změnu podporu vlády. Zdůraznil také, že představení daní na tyto věci není nijak v rozporu s duchem daňové reformy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek