KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Maďarský starosta vytvořil v pohraničním městě senzaci tím, že najal lovce migrantů

Malé maďarské městečko Ásotthalom, které leží u hranic se Srbskem, získalo v posledních dnech nebývalou publicitu. Zdejší starosta vzal totiž spravedlnost do svých rukou a najal si lovce lidí, který má za úkol chytat nelegální přistěhovalce. 

...

„Lovec uprchlíků“ je považován za hrdinu

Fotografie migrantů klečících na kolenou s rukama za hlavou zaplavily sociální sítě poté, co si starosta maďarské obce Ásotthalom na hranicích se Srbskem László Toroczkai sjednal ve své obci pořádek tím, že najal strach nahánějícího vyhazovače, který nyní pro obec pracuje jako lovec lidí.

Fotografie, které byly na starostově profilu na Facebooku zveřejněny už v červnu, ukazují „ulovené“ muže a nad nimi stojícího svalnatého muže s popiskem „Násilní vetřelci - 0, Domobrana - 1“. Zprávy o násilném chování vůči migrantům nejsou v Maďarsku ojedinělé, vedle policie vůči nim často zasahují právě i takovéto občanské milice.


Foto: Facebook/László Toroczkai 

Popularita starosty městečka s 5 000 obyvateli prudce stoupá, místní lovec lidí je považován za hrdinu. 

„Původně měla být tato milice ekvivalentem vesnických policistů odpovědných za ochranu polí zemědělců v tomto příhraničním městě. Jeden z místních zemědělců mi však řekl, že k žádným problémům s krádežemi nebo nějakou jinou trestnou činností migrantů nedošlo,“ uvedl Márk Zoltán Kékesi, profesor sociologie, který pracuje v uprchlických táborech na maďarských hranicích jako humanitární dobrovolník.


Foto: Facebook/László Toroczkai 

Není jasné, co se s migranty po zadržení děje

Podle Kékesiho se starosta pohraničního městečka rád ukazuje na sociálních sítích, po městě chodí v doprovodu své ochranky a o uprchlících mluví jen jako o násilnících a teroristech. Zdejší obyvatelé tím nejsou nikterak pohoršeni, ba naopak. Maďarsko se k uprchlické krizi postavilo dosti nepřívětivě, po celé zemi panují anti-migrační a xenofobní nálady, pravicové strany získávají na popularitě.

Čtěte také: HRW: Maďarské bezpečnostní složky před deportací surově zbily skupinu uprchlíků


Foto: Facebook/László Toroczkai 

Podobné milice vytvořené kvůli lovu migrantů vznikají podle všeho i v jiných maďarských okresech v příhraničí. Mezi zdejšími obyvateli se šíří představa o nutné sebeobraně vůči „násilníkům a teroristům“, zdejší hlídky jsou navíc na základě maďarského práva legální.

Video s imigrační tématikou, které starosta Toroczkai vydal v září roku 2015

Podle Kékesiho je nejasné, jak je s migranty po jejich zadržení nakládáno. Role jednotlivých bezpečnostních jednotek nejsou příliš transparentní. Jen za uplynulý měsíc bylo v maďarském pohraničí pochytáno až 300 migrantů.


Autor: ElS

Zdroj: Die Welt

Foto: Tim Röhn

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Maďari sú jeden z mála národov ktorí sa neboja EU a nenechajú si skákať po hlave! Rovnako by sa mali zachovať všetky štáty, pretože toto inak bude znamenať konec EU !
Nebojí se ani Češi. Pouze Sobotka má strach o svůj plat.