KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Manhattanem otřásl výbuch, domnělému teroristovi předčasně explodovala podomácku vyrobená nálož

K explozi došlo v metru pod největším newyorským autobusovým terminálem Port Authority během pondělní ranní špičky. Policie oznámila, že v souvislosti s výbuchem zatkla muže bangladéšského původu ve věku 27 let, který u sebe výbušné zařízení měl a je jedním ze zraněných.

...

Podle CNN stanice metra nebyla skutečným cílem, kde měla nálož explodovat, avšak výbušnina útočníkovi vybuchla předčasně. Šlo údajně o podomácku vyrobenou trubkovou bombu (pipe bomb), která mohla způsobit mnohem vážnější škodu, pokud by byla odpálena tak, jak bylo zamýšleno. Podle New York Post měl u sebe zatčený kromě výbušniny také baterii.

Moment výbuchu na záznamu bezpečnostní kamery:

Kromě samotného útočníka výbuch zranil ještě další tři lidi, avšak žádný z nich není dle informací newyorského hasičského sboru (FDNY) v ohrožení života.

Na internetu se objevily první fotografie údajného útočníka původem z Bangladéše, který byl po výbuchu zatčen a pojmenován jako Akayed Ullah.


Foto: Twitter


Skutečným cílem bombového útoku mohlo být autobusový terminál Port Authority ležící nad místem výbuchu, které je největší v Americe a nejrušnější na světě – denně tudy projde na 225 tisíc cestujících.

Záběry z „Křižovatky světa,“ jak se někdy terminálu přezdívá, krátce po výbuchu ukazují dlouhé řady policejních a záchranných vozidel, které na místo dorazily. Veškeré linky metra i ulice v okolí byly ihned uzavřeny.Bývalý komisař New York City Police Department (NYPD) Bill Bratton v ranní show americké MSNBC prohlásil, že podezřelý „údajně výbušné zařízení odpálil ve jménu ISIS“ a jednalo se „nepochybně o teroristický útok“.

Starosta New Yorku Bill de Blaiso k útoku řekl: „Je jasné, že šlo o pokus o teroristický útok. Díky bohu, že se útočníkovi nepodařilo dosáhnout svého cíle. Díky bohu, že jediná zranění, o kterých nyní víme, jsou jen lehká.“

Zraněný muž, který je zároveň hlavním podezřelým z odpálení bomby, je muž původem z Bangladéše, který do Spojených Států přicestoval před 7 lety a žije v newyorské čtvrti Brooklyn. Předčasný výbuch nálože, kterou u sebe měl, přežil a je ve stabilizovaném stavu, motiv jeho konání nicméně zatím není s jistotou znám.

K incidentu však došlo jen několik dní poté, co americký prezident Donald Trump vyvolal napříč muslimským světem násilné demonstrace, když oficiálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Tímto rozhodnutím porušil dekády trvající tradici mezinárodní politiky a podnítil vlnu kritiky nejen ze strany muslimů, ale i křesťanů z celého světa. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová tweetnula, že prezident byl již se situací na Manhattanu obeznámen.


Protest v hlavním městě Bangladeše Dhaka poté, co Donald Trump uznal Jeruzalém hlavním městem státu Izrael

Jedna z největších protestních akcí se konala mimo jiné i v Bangladéši, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek