KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Maroko chystá kvůli obavám z terorismu zákaz muslimských burek

Maroko hodlá z bezpečnostních důvodů zakázat výrobu a prodej tradičních muslimských burek, které zakrývají celý obličej. Panují totiž obavy, že mohou být tyto oděvy využity k teroristickým útokům. Zákaz by měl vstoupit v platnost tento týden. 

...

Většina žen v Maroku nosí pouze hidžáby

Obchodníci musí zlikvidovat své zásoby

„Hodláme zcela zakázat dovoz, výrobu a uvádění na trh tohoto oděvu ve všech městech našeho království,“ uvedlo ministerstvo vnitra ve svém prohlášení. Opatření je podle vlády motivováno obavou o bezpečnost, neboť teroristé tento oděv opakovaně použili během svých útoků.

Většina žen v Maroku upřednostňuje umírněnou verzi islámu a tedy i s tím spojené nižší nároky na povinné oblečení. Na ulicích jsou tak nejběžnější hidžáby, které zakrývají jen vlasy a krk, nikoliv však celou tvář. Jen v konzervativnějších oblastech na severu země ženy nosí i nikáby, které zakrývají celý obličej kromě očí.

Vláda se nyní snaží o „osvětovou kampaň“ především mezi obchodníky v Casablance, ekonomickém centru země. Úřady už nařídily zastavení výroby burek v Taroudantu na jihu Maroka, obchodníci navíc musí během 48 hodin zlikvidovat všechny své zásoby těchto oděvů. Podobné instrukce už obdrželi i prodejci z Ouislane.

Saláfisté se bojí o osud nikábu

Maroko se tak vydalo po stopách evropských zemí, mezi něž patří například Francie a Belgie, které již vydaly celostátní zákaz nošení burek na veřejnosti. Maročtí saláfisté mezitím vyjádřili své obavy z toho, že by se nové opatření dotklo nejen burek, ale i nikábů.

„Opravdu směřuje Maroko k zákazu nikábu, který zde ženy nosí po dobu 6 staletí?“ zeptal se saláfistický šejk Hassan Kettani na Facebooku. „Pokud je to pravda, pak je to opravdová katastrofa,“ dodal.

Kazatel Hammad Kabbaj, který byl obviněn z vazeb na extremisty, označil zákaz za „nepřijatelný“. Nové opatření naopak uvítal bývalý ministr pro sociální rozvoj Nouzha Sjkalli, podle něhož se jedná o „důležitý krok v boji proti náboženskému extremismu“.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek