KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Masakr v Tunisku - Terorista postřílel desítky turistů na pláži

Poklidnou letní idylku v tuniském turistickém letovisku u města Sousse. Ozbrojený terorista, který podle všeho patřil k Islámskému státu, zde spustil palbu na zahraniční turisty. Mrtvých i zraněných jsou desítky a z okolní Sousse i jiných středisek v Tunisku nyní prchají houfy turistů zpět domů.
...

Útočník

Islámský stát se k útoku v Tunisku přihlásil a zveřejnil rovněž fotografii údajného útočníka. Mělo jít o Abu Jahyu al-Qirawaniho. Totožnost střelce však zatím nebyla potvrzena a ani svědci útoku zatím s jistotou nepotvrdili, zda střílel muž na zveřejněné fotografii, nebo někdo jiný. Podle jiných zdrojů byl útočník indentifikován jako student Seifeddín Rezgui.

První informace o útoku tvrdily, že útočili tři ozbrojení muži, ale mluvčí tuniského ministerstva vnitra Mohammed Ali Aroui později informaci upřesnil na jednoho útočníka, který byl zabit. Útočník byl podle něj student ve věku něco málo přes 20 let, který studoval inženýrství v nedalekém městě Kairouan a měl co nevidět dostat svůj titul. Tuniské úřady však jeho jméno zatím nezveřejnili.

Podle prvních informací neměl mít útočník ani žádný vztah k Islámskému státu. Jeho rodiče byli v rámci vyšetřování zadrženi a převezeni k výslechu. Podle některých útok vůbec nemusel být přímým rozkazem ze strany Islámského státu, ale mohl být touto teroristickou skupinou inspirován.

Jak k útoku došlo

Celý útok, po kterém zůstaly na zemi v kalužích krve ležet desítky zahraničních návštěvníků, probíhal po dobu pouhých pěti minut. Střelec zahájil palbu do lidí na pláži, následně se vydal k hotelovému bazénu, do recepce a dále na parkoviště před hotelem, kde byl podle Arouiho zastřelen.

Tuniský premiér Habíb Síd řekl, že střelec zřejmě schoval svůj samopal AK-47 pod deštníkem, díky čemuž se mu jej podařilo propašovat, až na pláš. Viděla jej při tom britská turistka Ellie Makin:

„Na pláž přišel muž a hodil na zem nějaký deštník. Pod ním měl nějakou velkou zbraň. Začal střílet na všechny strany. Rychle jsem se zvedla a zakřičela na všechny okolo, ať utíkají, že je na pláži zbraň.“

Britský muž postřelený do ramene, který si nepřál zveřejnit své jméno, útok popsal takto:

„Najednou jsem uslyšel hlasité výstřely ze zbraně. Podíval jsem se na svou ženu, která se rychle zvedla a začala utíkat. Ve chvíli, kdy jsem se za ní otočil, mě zasáhla kulka do ramene. Moje žena utekla do hotelu, zatímco já jsem se snažil dostat do vody. Střelec mezitím střílel na všechny strany na lidi, kteří leželi na lehátkách na pláži.“

Oběti

Podle posledních informací tuniského ministerstva zahraničí si útok vyžádal 39 mrtvých a 36 zraněných. Počet obětí by ale ještě mohl vzrůst, protože mnoho postřelených stále bojuje v nemocnici o život. Mezi zabitými bylo nejméně pět Britů, tři Belgičané, jeden Němec a jedna žena z Irska. Tyto oběti už potvrdily i ministerstva zahraničí Velké Británie, Irska a Tuniska.

Premiér Síd rovněž dnes ráno potvrdil, že mezi mrtvými je zatím neznámý počet Francouzů a Tunisanů. České ministerstvo zahraničí prozatím nemá žádné zprávy o tom, že by mezi obětmi útoky byli nějací Češi.

Jde již o letošní druhý velký teroristický útok v Tunisku. Letos v březnu zde militanti zastřelili 22 lidí, především zahraniční turisty, v muzeu Bardo.

Včerejší den bohužel nebyl pouze ve znamení jednoho útoku v Tunisu. Teroristické útoky proběhly rovněž ve Francii a Kuvajtu. Nedaleko Lyonu neznámý muž vtrhl do zdejší chemické továrny, kde pracoval, usekl řediteli hlavu, kterou následně pověsil na plot továrny a odpálil zde nálož. Policejním složkám se pachatele podařilo uprchnout.

Islámský stát se dále přihlásil i ke včerejšímu bombovému útoku na šíitskou mešitu v hlavním městě Kuvajtu. Během pátečních modliteb výbuch zabil minimálně 27 osob a více než 200 zranil.

Dopady útoků

Včerejší útok v Tunisku bude mít zřejmě hrozivý dopad na tamní turistický ruch. Dva útoky během půl roku, při kterých byly zastřeleny desítky turistů, bude země jen velmi těžko skrývat. Už od včerejška zemi rychle opouští stovky turistů, pro které cestovní kanceláře připravily zvláštní linky domů.

Na letišti Enfidha u města Sousse dnes od brzkých ranních hodin přijíždějí zástupy autobusů, které přivážejí turisty z okolních hotelů.

Španělsko, Británie i další země již reagovaly na včerejší útoky a vyhlásily teroristický poplach pro případ, že by série útoku měly pokračovat i jinde v Evropě. Reagovat bude také tuniský premiér Síd, který chce v zemi do týdne zavřít na osmdesát mešit, které podle něj fungují mimo státní dohled a šíři mezi obyvatelstvo extrémistickou propagandu, čímž vzbuzují nenávist a podporují terorismus.

Z pátku na sobotu mimořádně zasedala tuniská vláda a rozhodla se do ulic povolat jak policejní, tak vojenské zálohy. Ozbrojené jednotky vyrazí také do některých horských oblastí Tuniska, které jsou známé tím, že odsud přicházejí příznivci extrémních radikálů.

Autor: ToD
Zdroj: Reuters, CNN, BBC
Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek