KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Matka vysoudila 250 milionů Kč za „neoprávněné narození dítěte,“ které trpí hemofilií

Matce z Velké Británie byla vyplacena rekordní náhrada poté, co porodila syna i přes to, že se kvůli špatně diagnostikovanému dědičnému genu neměl narodit. Pokud by matka věděla, že je jeho nositelkou, byla by požádala o interrupci. Omodele Meadowsová (40) na to konto dostala odškodnění v rekordní hodnotě 9 milionů liber (zhruba 250 milionů Kč), i když až šest let po narození syna Adejuwona. Ten se narodil v září roku 2011 s agresivní formou hemofilie a autismu. 

...

Nebezpečný gen byl nalezen u příbuzných Meadowsové, u ní nebyl kvůli chybě diagnostikován

Čtyři roky před tím, než Omodele otěhotněla, podstoupila test na hemofilii poté, co bylo zjištěno, že má tento gen někdo z jejích příbuzných. Ošetřující lékařka však chybně určila, že v sobě žena tento gen nenese. Teprve po narození Adejuwona prošla podrobnými genetickými testy, které potvrdily, že je nositelkou genu.

Meadowsová proto lékařku Hafšah Khanovou zažalovala, doktorčini právníci přiznali, že kdyby nebylo její nedbalosti, Adejuwon by se nenarodil. Jenže doktorka krevní testy neprováděla, pouze dala Meadowsové výsledky, a proto podle soudce nebylo snadné, aby Khanová přiznala odpovědnost. Faktem však zůstává, že pokud by byla Meadowsová v roce 2006 správně otestována, byla by označena za nositelku genu před tím, než otěhotněla. Prošla by testováním plodu na hemofilii a mohla by se rozhodnout, zda podstoupí potrat.

Právníci obviněné ošetřující lékařky souhlasili s odškodněním ve výši 1,4 milionu liber (40 milionů Kč), jakožto náhradou za náklady na péči o Adejuwona v souvislost s jeho hemofilií. Odmítli však vyplatit větší částku, která by zahrnovala náklady na další péči týkající se chlapcova autismu.

Matka postiženého chlapce se musí potýkat i s komplikacemi způsobenými jeho autismem

Soudkyně Nejvyššího soudu Justice Yipová však potvrdila žádost matky a stejně tak náhradu v hodnotě 9 milionů liber, což je opravdu rekordní částka. Soudkyně uvedla, že v důsledku nesprávného testu byla Meadowsová uvedena v omyl, že pokud bude čekat dítě, pak mu nebude hrozit hemofilie. „Kdyby nedošlo k této chybě, Adejuwon by se nenarodil, protože by se jeho matka rozhodla pro potrat,“ řekla soudkyně.

Meadowsová byla upozorněna na riziko tehdy, když se s hemofilií narodil její synovec. Tento gen mu způsobuje opakované krvácení a on tak musí být neustále sledován, aby se zabránilo i těm nejdrobnějším zraněním.

Adejuwonův případ je navíc komplikován tím, že trpí autismem a hemofilie je u něj obtížněji léčitelná. Soudkyně Nejvyššího soudu rovněž reagovala na slova obhájců doktorky, kteří tvrdili, že by náklady na léčbu spojenou s autismem neměly být vyplaceny, protože to nesouvisí s hemofilií. Yipová však uvedla, že jelikož se chlapec narodil, jeho matka musí bojovat s kombinovanými problémy hemofilie a autismu.

Soudkyně rovněž uvedla, že i přes to všechno je zjevné, že matka svého postiženého syna miluje a snaží se o něj pečovat, jak nejlépe to jde.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek