KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Merkelová a Schulz se dohodli: Velká německá koalice má dojednané základy

Diskuze mezi Merkelovou a Schulzem se točila okolo 28 stran koaličního dokumentu, v němž jsou obsažena veškerá témata nutná k odsouhlasení koaliční vlády. Jednání mělo zabrat celých 24 hodin, když politici zůstali vzhůru celou noc, aby dojednali vzájemné podmínky mimo jiné i ohledně migrační politiky.

...

Shoda ohledně migrantů

Ohledně ožehavého tématu přistěhovalců se zástupci stran CDU a SPD dohodli na příchodu 200 000 nových migrantů ročně, přičemž Německo umožní příchod do země i 1000 rodinných příslušníků migrantů každý měsíc.

Schulz a Merkelová na společné tiskové konferenci působili sebevědomě, když prohlásili, že je podle nich představa velké koalice velmi optimistickou. Oba zástupci nejsilnějších stran považují vznikající dohodu za „nový start“ pro Německo, v němž má hrát důležitou roli i silnější spojenectví s Francií.

Angela Merkelová si tak připsala důležité vítězství při boji s hrozbou předčasných voleb, o kterých se v posledních týdnech v médiích spekulovalo právě kvůli neschopnosti kancléřky sestavit funkční kabinet.


Jen první krok

Německá kancléřka však nemá zdaleka vyhráno, neboť SPD ještě musí schválit vstup do případné koalice na svém stranickém sjezdu, kde řada členů strany sdílí proti současné vůdkyni Německa silný odpor po pro SPD katastrofálních volbách, jež jsou spojovaný právě s koalicí s CDU a politikou otevřených dveří Merkelové.

V roce 2016 podle statistik dorazilo do Německa na 280 000 uprchlíků, přičemž o rok dříve jich bylo více než 600 000. Propad počtu žadatelů o azyl byl způsobený převážně silnějšími kontrolami v Turecku a Maďarsku.

SPD a CDU rovněž hledají shodu ohledně daňových změn, které zahrnují návrh Merkelové na solidární daň, jejíž zisky by byly použity na obnovu dříve komunistického východu Německa.

Další posun v jednáních se očekává po 21. lednu, kdy bude jasné stanovisko Schulzovy SPD.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek