KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Merkelová trvá na tom, že absolutně nelituje své politiky otevřených dveří

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že rozhodně nelituje své reakce na migrační krizi v roce 2015. Více než milion lidí z celé Asie, Afriky, Evropy a Středního východu vstoupilo před dvěma lety do Německa poté, co jim kancléřka otevřela dveře své země. Podpora její strany se v důsledku toho snížila, to však Merkelovou nezastavilo v tom, aby svou politiku otevřených dveří i nadále obhajovala. 

...

Kancléřčina CDU má měsíc před volbami podporu 38 %

V nejnovějším rozhovoru pro německý deník Welt am Sonntag kancléřka uvedla, že by udělala vše stejně, kdyby měla příležitost řešit uprchlickou krizi znova. „Všechna důležitá rozhodnutí z roku 2015 bych udělala stejným způsobem,“ řekla německá vůdkyně. „Byla to mimořádná situace a já jsem se rozhodovala dle toho, co jsem z politického i humanitárního hlediska považovala za správné,“ dodala.

„Takové mimořádné situace se v historii země dějí jen jednou za čas. Hlava vlády musí jednat a já jednala,“ nechala se slyšet kancléřka. V rozhovoru rovněž zaútočila na země EU, které odmítly migranty přijmout v rámci programu přerozdělování. „To je absolutně v rozporu s duchem Evropy,“ řekla Merkelová. „Ale my to překonáme, a i když to bude trvat dlouho, tak budeme nakonec úspěšní,“ dodala.

Čtyři týdny před volbami, které se budou konat dne 24. září, se ukázalo, že by konzervativci Angely Merkelové získali 38 % hlasů, což je o 15 procentních bodů více, než by získali Sociální demokraté (SPD). Ve srovnání s únorem, kdy měla Křesťanskodemokratická unie (CDU) dle průzkumů podporu 32 %, je to mírný nárůst. Ovšem v posledních volbách v roce 2013 získala strana 41,5 % hlasů.

Podle kancléřky je nespravedlivé, že uprchlickou krizí nejvíce trpí Řecko a Itálie

Merkelová, která kandiduje na své již čtvrté funkční období, se musela potýkat s hlasitým a trvalým hněvem ze strany těch, kteří nesouhlasí s její uprchlickou politikou. Velikost i intenzita protestů proti její politice otevřených dveří byly obzvláště silné ve východním Německu, odkud Merkelová pochází.

Kancléřka však uvedla, že se rozhodně nehodlá držet dál od oblastí, kde panuje vysoká míra nepřátelství vůči její osobě. „Žijeme v demokratické zemi a všichni se zde mohou svobodně vyjádřit tak, jak se jim zachce,“ řekla. „Je důležité, abychom nescházeli z naší cesty a vyhýbali se určitým oblastem jen proto, že se zde lidé vyjadřují kritičtěji,“ dodala německá vůdkyně.

Podpora kancléřky a její strany se poněkud zotavila poté, co se příliv uprchlíků v roce 2016 snížil na 280 000 a v prvních sedmi měsících letošního roku klesl zhruba na 106 000. Merkelová v rozhovoru také uvedla, že je velice nespravedlivé, že je Itálie spolu s Řeckem tak zatížena uprchlickou krizí jen kvůli své zeměpisné poloze. Její kritika se týkala především Dublinské dohody, podle níž má migrant zažádat o azyl v zemi, na jejíž území jako první v rámci EU vstoupí. Rovněž dodala, že nepřestává vyvíjet nátlak na rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek