KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Merkelová zahájila rozhovory o vládě, zatímco průzkumy veřejného mínění mluví v její neprospěch

Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila rozhovory o vládní koalici se socialisty z SPD vedenými Martinem Schulzem a sesterskou bavorskou stranou CSU v čele s Horstem Seehoferem. Jedná se o snahu zachránit vládu s tím, že v případě neúspěchu by došlo ke konání předčasných voleb. Jenže voliči by uvítali spíše nové volby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by si navíc až 52 % dotazovaných voličů přálo odstup kancléřky z čela CDU.

...

Menšinovou vládu si přeje jen 15 % Němců

Tři měsíce poté, co šli Němci k volbám, jsou stále bez vlády. Jejich frustrace podle nové studie očividně roste, jelikož dle průzkumu veřejného mínění si až 34 % respondentů přeje nové volby. Průzkum společnosti Insa zadaný německým časopisem Focus ukázal, že jen 30 % dotazovaných vyjádřilo podporu pokračujícím pokusům o sestavení velké koalice. Menšinovou vládu pak preferuje jen 15 % dotazovaných Němců.

Až 52 % dotazovaných respondentů uvedlo, že by kancléřka Merkelová neměla v případě konání nových voleb nadále vést Křesťanskodemokratickou unii (CDU). V rámci dalšího průzkumu veřejného mínění iniciovaného televizní stanicí ARD bylo zjištěno, že rovněž 52 % dotazovaných respondentů je skeptických vůči obnovení koalice.

Merkelová se díky zářijovým volbám dostala do svého již čtvrtého funkčního období. Její strana ale nedostala takovou míru podpory, jako v minulých letech a nemohla tak vytvořit většinovou vládu. Nejhorší výsledek za poslední desetiletí zaznamenala i SPD (Sociálnědemokratická strana Německa), zatímco úspěch padl na krajní pravici v podobě AfD (Alternativa pro Německo).

SPD si s CDU nerozumí v mnoha důležitých otázkách

Kancléřka uvedla, že se domnívá, že by mohly být pokusy o sestavení koalice „úspěšné“, když v neděli započala rozhovory, které by měly trvat pět dní. 

Prozatím se však nepodařilo vytvořit alianci se dvěma menšími stranami a zdá se, že ani SPD nemá chuť spojovat síly. Jedna z frakcí této strany, která si říká „NoGroKo“ (Ne velké koalici), naznačuje, že by se strana měla dostat do opozice.

Předseda strany Martin Schulz mezitím řekl, že se strana bude během rozhovorů snažit prosadit co nejvíce bodů ze své politiky a dodal, že výsledek jednání zatím vůbec není jasný. 

Jednotlivé strany například nenacházejí společný postoj k problematice přistěhovalectví, zdravotní péči, sociálním programům, evropským vztahům i dalším podobným tématům. Současné rozhovory jsou podle odborníků spíše průzkumné a neočekává se, že by vedly ke konečným rozhodnutím. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek