KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mexiko zasaženo silným zemětřesením o síle 8,2, stupně, minimálně 32 mrtvých

AKTUALIZOVÁNO: Nejméně dvaatřicet lidí včetně dvou dětí zahynulo během masivního zemětřesení na jižním pobřeží Mexika. Zemětřesení, které dosahovalo až 8,2 stupňů Richterovy stupnice, rovněž vyvolalo vlny tsunami. Zemětřesení bylo cítit nejen po celém Mexiku, ale také v texaském Austinu, který leží více než 2 000 kilometrů od epicentra. 

...

Pro několik zemí bylo vydáno varování před tsunami, vlny by mohly přesáhnout 3 metry

Zemětřesení udeřilo dnes v noci krátce před půlnocí, epicentrum se nacházelo zhruba 87 kilometrů jihozápadně od města Pijijiapan v hloubce přibližně 70 kilometrů. Zděšení obyvatelé Mexico City utekli po prvním úderu zemětřesení do ulic. Otřesy byly ještě silnější než při ničivém zemětřesení v roce 1985, které zasáhlo hlavní město a zabilo tisíce lidí.


Následně bylo vydáno i varování ohledně tsunami, a to pro Mexiko, Guatemalu, Salvador, Kostariku, Nikaraguu, Panamu, Ekvádor a Honduras. Seismologové uvedli, že by vlny mohly mít výšku až 3,6 metru. Jediná doposud zjištěná vlna tsunami měřila dle odborníků necelý metr.


Epicentrum zemětřesení. Foto: © usgs.gov


Počet obětí se zvýšil na minimálně dvaatřicet potvrzených lidí včetně dvou dětí, které zemřely v mexickém státě Tabasco. Existují však obavy, že počet obětí ještě vzroste. Guvernér Tabasca Arturo Nunez uvedl, že jedno z dětí zemřelo, když se na něj zhroutila zeď a druhé zahynulo v nemocnici, když byly přerušeny dodávky elektřiny, což přerušilo provoz ventilátoru pro kojence.


Otřesy pocítilo až 50 milionů Mexičanů

Zatímco američtí odborníci uvedli, že zemětřesení dosáhlo 8,1 stupně, mexičtí seismologové naměřili dokonce 8,4. Pokud by to bylo potvrzeno, jednalo by se o vůbec nejsilnější zaznamenané zemětřesení v této zemi.

Zemětřesení způsobilo velké škody, na některých místech se zhroutily střechy i celé domy, mnoho oblastí zůstalo bez elektřiny, což způsobilo problémy hlavně v nemocnicích.


Některé budovy se po otřesech zcela zhroutily. Foto. Daily Mail


Budovy se silně kymácely po dobu delší než jednu minutu, lidé mezitím postávali v ulicích a varovali ostatní, aby rovněž vyběhli zevnitř budov ven. Mexický prezident Enrique Peña Nieto uvedl, že otřesy pocítilo až 50 milionů Mexičanů a že počet obětí může narůstat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek