KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Migranty, kteří pronikli přes řeku do Makedonie, vracejí vojáci zpět do Řecka

Stovky migrantů, kteří riskovali smrt přechodem přes nebezpečnou řeku do Makedonie, jsou na makedonské straně shromažďováni tamními vojáky a na nákladních vozech obratem deportováni zpět do Řecka.
...

Armáda uprchlíky vrátí do Řecka

Asi 2000 uprchlíků hromadně opustilo tábor na řeckých hranicích u města Idomeni, kde byli drženi v nevyhovujících podmínkách. Byli mezi nimi malé děti, batolata v kočárcích a dokonce i lidé na invalidních vozících. Po šestikilometrové cestě bažinatým terénem přebrodili po pás hlubokou řeku, aby prošli mezerou v hraničním plotě do Makedonie (psali jsme ZDE).

Jakmile se dostali na druhý břeh, byli okamžitě obklíčeni makedonskými vojáky a naloženi na vojenské nákladní automobily, které je postupně vozí zpět do Řecka.

Hundreds of migrants who risked death crossing a treacherous river to enter Macedonia have been rounded up and sent back to Greece

Kromě migrantů bylo zadrženo i 30 novinářů včetně fotografa agentury Reuters. Byli převezeni na policejní stanici a podle policejního mluvčího následně propuštěni po zaplacení pokuty 500 eur (13 500 korun) na osobu.

Nebezpečná cesta si vyžádala životy tří uprchlíků, včetně těhotné ženy a její mladší sestry. Dramatické záběry ukázaly, jak se pomocí lana a lidského řetězu uprchlíci snaží přebrodit řeku, která je po silných deštích rozvodněná. Kousek od nich stáli ve vodě fotografové a dramatickou scénu horlivě dokumentovali. Na druhé straně řeky našli uprchlíci mezeru v plotě a ilegálně pronikli do Makedonie.

Migrants wade across the river  after the border with Greece was shut down, forcing them to make deadly crossings

Uprchlíky údajně k cestě podnítily letáky

Minulý týden Makedonie uzavřela své hranice a na řecké straně se ve špinavých podmínkách, kde se rychle šíří nemoci, tísní asi 14 000 uprchlíků. Jejich cestu přes řeku podle všeho podnítily falešné letáky, které jim byly rozdávány.

Stály na nich pokyny, jak překročit hranici. „V letáku se psalo, že když se dostaneme přes řeku do Makedonie, budeme moci pokračovat do Německa,“ řekl jeden z uprchlíků. „Že prý 500 metrů za řekou je makedonská hranice. Leták byl podepsán německým politikem.“

Existence letáků nebyla potvrzena, ale pokud existovaly, nebyl z nich příliš zřejmý směr cesty, protože skupiny uprchlíků bloudily a každou chvíli se dohadovaly, kudy se dostat k řece.

Heading west  in a long snaking cavalcade, the migrants, wrapped up in coats and hats, carried their belongings in rucksacks and bags

Řecká policie na situaci zareagovala hlášením amplióny, ve kterém zdůraznila, že neexistuje žádná možnost, jak se dostat přes řeku do Německa, avšak uprchlíci tyto výzvy ignorovali.

Řecká vláda v sobotu oznámila, že krizi v táboře v Idomeni během týdne vyřeší převozem uprchlíků do jiných přijímacích středisek.

Podle Agentury pro uprchlíky OSN (UNHCR) v minulém týdnu navzdory uzavření řecko-makedonské hranice připlulo z Turecka na řecké ostrovy dalších více než 8500 uprchlíků.

 

Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
"riskovali smrt přechodem přes nebezpečnou řeku" je absolutní nesmysl. Kolem stály v holinkách davy fotoreportérů a kameramanů uprostřed řeky a tu komedii točili, tak jaká smrt, jaké nebezpečí???
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1124368837595136